BRÓKEREK és a FIFA

Először viccesen az jutott eszembe, hogy vajon a FIFA vezetői tanultak-e a magyar brókerektől, vagy fordítva, mert az „iskolai tanulmányaikat” közel egy időben kezdték meg.

Aztán elgondolkodtam, hogy egyszer egy bölcs mentorom azt mondta, hogy mindenkinek megvan az ára. Van az a pénz, amiért bizonyos típusú emberek megvásárolhatóak. A pénz megrészegít, rosszabb, mint a drog és az alkohol. A pénz hatalom. A hatalom pedig ott van, ahol a pénz.

Ilyen és hasonló gondolatok cikáztak a fejemben.  Mindkét esetben felmerült a kérdés: ELLENŐRZÉS?

Ki ellenőrizte ezeket a szervezeteket és hogyan? A FIFA esetében a sportolókat és azok keresztül a sportszerető közönséget károsították meg, a brókerbotrányban pedig a befektetőket, akik szintén egy közönség, hiszen a pénzügyi folyamatokat ők is csak a „lelátóról” figyelik.

Mindkét esetben megnevezhető egy kisebb csoport, akik a felelősök. De biztos, hogy csak ők? Közvetlenül és közvetetten is még sok-sok szereplője van mindkét ügynek. Nem hiszem, hogy a mai túl „virtualizált„ világunkban csak ez a pár ember lenne az értelmi szerzője és végrehajtója is a történteknek.

Azt látni kell, hogy ilyen ügyek mindig voltak, és lesznek is. A felügyeleti rendszerek működnek, de mindig lesznek olyan emberek, akik megtalálják azt, rést a rendszeren belül, ahol az támadható, kijátszható. Ezt nem lehet megakadályozni. Bizonyos szempontból még örülni is kell, hogy valaki, vagy valakik rávilágítottak a gyengeségére. Persze, az nem mindegy, hogy ez a felismerés mennyibe került.

Hogy mi lesz a FIFA botrány vége még nem tudjuk. A focit kedvelő közönséget ez nem is nagyon érdekli, hiszen nem a FIFA miatt megy ki a meccsre.  Az már érdekesebb, hogy a brókerbotrányban károsult nyugdíjasnak maradt-e annyi pénze, hogy a következő meccsre a jegyet megvegye?

Tudjuk, hogy kártalanítják a betéteseket, ismerjük a feltételeket. Itt csak a mikor a kérdés, és az hogy mit tanultak ebből a befektetők? 

Ha az ilyen botrányokat arra tudják felhasználni, hogy tanulnak a hibáikból, akkor talán megérte.

Amennyiben nem tanulnak belőle, akkor túl nagy árat fizetnek a tudatlanságunkért, és azért, mert elhittek valamit, ami már az elejétől kezdve mese volt.

Pénzügyi döntésekben nem szabad hinni a mesékben és a tuti tippekben, mert ilyenek nincsenek.

Hallgassanak a józan paraszti eszünkre, és az ösztöneinkre, és keressenek egy szakembert, akivel a kérdéseiket meg tudják beszélni, és csak ezt követően döntsenek.

Szeretnéd, hogy a pénzed tényleg a Te céljaidért dolgozzon?

A PFS befektetési konzultációján segítünk megtalálni az ideális megtakarítási formát, akár meglévő, akár új befektetési lehetőségeket keresel.

A ‘stop loss’ funkciót, mint eszközt, mikor érdemes és mikor nem érdemes használni?

Nagyon sokan kaptak az elmúlt hetekben a biztosító társaságoktól kivonatokat, amelyekben az szerepelt, hogy ahol a ’stop loss’ funkció be volt állítva, akár a tavalyi év folyamán teljes egészében a befektetett pénz pénzpiaci eszközökben volt. Ez a ’stop loss’ funkció azt jelenti, hogy bizonyos veszteség elérésekor kiszállunk a befektetésből. ___________ Beszélgetőpartnerek: Iványi Ildikó, a PFS-Partners

Valóban kockázatmentes most hitelből államkötvényt vásárolni?

Érdekes hívásokat kaptunk. Egy pénzügyi portálon megjelent egy olyan cikk, amely azt sugallja, hogy ha valakinek van egy kis tőkéje és emellé hitelt vesz fel, majd ezekből államkötvényt vásárol, akkor magas hozamokat érhet el, és tulajdonképpen nincsen kockázata. ___________ Beszélgetőpartnerek: Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere János Zsolt, nemzetközi piaci elemző Vitárius Bálint, a

A tőzsde már önmagában spekulál?

A tőzsde spekulál?

Érdekes kérdéssel kereste meg egy ügyfelünk kollégánkat a tőzsde és spekuláció témában. A tőzsdéről azt mondjuk, hogy legalább 3 hónapra előre áraz, tehát ha megveszünk egy részvényt, akkor egy 3 hónappal későbbi állapotnak megfelelő árfolyamon vásárolunk. Ez nem spekuláció? Hogyan viszonyul egymáshoz ennek tekintetében a nem spekulációra felépített portfólió és a részvény? Mi az a

Ismerd meg a szerzőt!

Adámi Mónika

Adámi Mónika

Elkötelezett híve vagyok a pénzügyi tervezésnek. Hiszem, hogy egy pénzügyi tervező valós értéket képvisel az ügyfeleknél hosszútávú együttműködésük során, testreszabott kockázat- és vagyonkezelési megoldások nyújtásával.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban?

2023.03.22.

10:00

Díványbeszélgetés a tőkepiacról

(A gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi szabályzatot és feliratkozol a hírlevélre és eDM-re)