Adóoptimalizálás a TBSZ segítségével: tippek és stratégiák

Adóoptimalizálás a TBSZ segítségével: tippek és stratégiák

A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) egy különleges befektetési forma, amelyet azért hoztak létre, hogy lehetőséget nyújtson a kamatadó csökkentésére, és segítse a hosszú távú megtakarítások optimalizálását. Ebben a beszélgetésben Iványi Ildikó és János Zsolt részletesen tárgyalják a TBSZ előnyeit, a hozzá kapcsolódó adózási szabályokat, valamint azokat a buktatókat, amelyekre érdemes odafigyelni. Továbbá, szó esik arról is, hogyan lehet stratégiailag tervezni a befektetéseinket ezen a platformon, és miért érdemes minden évben új TBSZ számlát nyitni a hosszú távú pénzügyi siker érdekében.

Iványi Ildikó: Ma ismét egy nagyon izgalmas témával fogunk foglalkozni, és ez a Tartós Befektetési Számla (TBSZ). Ez egy speciális konstrukció arra, hogy arról beszélgessünk, hogy a kamatadó milyen mértékben befolyásolja a befektetéseiket, és hogyan tudunk adót a befektetéseink körül egy kicsit optimalizálni.

Azért hozzá kell tenni, hogy a TBSZ számlával történő megtakarításnak is vannak különböző buktatói, illetve van egy olyan adó, ami ezt is érinti, ami 2023. július elsejétől hatályos Magyarországon, és ez a szocho, ami 13 %.

Tehát ha beszélünk itt az adókról, akkor ez is hozzájárul ahhoz a fizetési kötelezettséghez, amit a kamat és hozamok után be kell fizetnünk az államkasszába. De nézzük az elejéről ezt a számlát, hogy ez mit is jelent? Ugye egy 0-5 éves időszakról kezdünk most beszélgetni.

János Zsolt: Mindig, amikor ez a kérdés felmerül, akkor azt hozom előtérbe, hogy régebben az adót a munkára ismertük. Tehát általában a munka után kapott fizetés volt megadóztatva. Az elmúlt évtizedekben kialakult a tőkének is egy elég erős hozam része, és egyre több és több tőke kerül befektetésre. Az állam persze, hogy mindenütt kell azzal a kérdéssel foglalkozzon, hogy honnan tud bevételeket generálni, mert ugye az emberek a szociális rendszereknek teljesítményeit általában nem utasítják el, de hogy ezt valahonnan kell mi saját magunk finanszírozzuk, ez logikus. Ezért az Európai Unión belül, de világszerte is, a hozam, a kamat, az osztalék és az árfolyamnyereségek egyre több országba megadózódnak.

A másik oldalon persze logikus, hogy itt az emberek elkezdenek azzal a kérdéssel foglalkozni, hogy milyen legális lehetőségem van, hogy esetleg ezeket az adókat megspóroljam magamnak. Elkerülni – ezt nem szeretném mondani, mert az túl kreatív gondolkozások irányába viszi. Tegnap óta tudjuk megint ezt, hogy a kreatív mérlegek feszegetése az hova vezethet a tőzsdén is. Ezért a legális lehetőségeket keresik az emberek.

Az, ami Magyarországon a TBSZ számla konstrukciót érinti, ez szinte minden országban valamilyen formában létezik, de ezt nem lehet összehasonlítani, Európában sehol sem ugyanaz ez a konstrukció. Az alapötlet általában abból indul ki, hogy értékpapírokat érdemes minimum 5 év plusz időtávra megvásárolni, és ezért is vannak ezek a számlák általában legalább 5 vagy hosszabb időhöz kötve, mert minden, ami rövidebb lenne, az túl spekulatív karakterű befektetés lenne és ezt az államok nem akarják erősíteni.

Iványi Ildikó: Igen, ugye itt is arról beszélünk, hogy egy ötéves olyan típusú lekötéssel rendelkezik egy ügyfél, amiről ő úgy gondolja, hogy ő ahhoz nem fog hozzányúlni. Ez feltételez már egy stratégiai gondolkodást is az ügyfelek részéről, hiszen erről a pénzről ő 5 évig, hogyha azt szeretné, hogy ennek a hozamához és kamatához adómentesen jusson hozzá, akkor ugye ezt ő leköti, és ezzel a pénzzel ő úgy, mint likvid tőke, nem gondolkodik, hiszen majd 5 év múlva szabadul csak fel ez a számláról.

János Zsolt: Két dolog van, amit ebben a magyarországi konstrukcióban át kell gondolni. Az egyik, hogy nem férek hozzá a pénzhez – ezt már ismerjük ugye más termékeknél is: a biztosítási termékek általában futamidőre vannak meg megkötve. Hogyha valaki értékpapír számlán keresztül részvényeket, kötvényeket vásárol meg, akkor minimum ebben a 4-5 évben így is, úgy is kellene gondolkozzon.

Az egy következő dimenzió, hogy nem csak korlátozott lehetőségem van, mint a biztosításoknál vagy más terméknél hozzáférni, vagy hátránnyal, hanem így semmi lehetőségem nincs hozzáférni. Plusz ez azt is jelenti, hogy aktívan tőkét kívülről sem tudok arra a számlára befizetni, de onnan kivenni sem tudok. Ez az oka annak is, hogy például olyan termékek, amelyek osztalékot fizetnek, tehát osztalékot fizető részvények nem kerülhetnek ilyen számlába bele, mert az osztalék az kifizetődik, és ez már felbontja ezt a konstrukciót.

Tehát ahogy ezt mondtuk, persze, hogy itt kell a stratégia. Nagyon át kell gondolni, hogy erre az idősávra mit tartok elég stabilnak és valami divatos hype-okat ide bevásárolni a TBSZ számlába, az elég veszélyes tud lenni, mert hogy 5 év múlva hol állunk, azt valójában nem tudjuk. Csak gondoljuk vissza, hogy hol voltunk 5 évvel ezelőtt, akkor mit gondoltunk biztosnak és hol van a mai realitás?

Iványi Ildikó: A pénzhez hozzáfér az ügyfél, hogyha szeretné, de annak ugye hátrányai vannak. Ha egy konkrét példát veszünk, akkor hogyha most egy ügyfél nyit egy TBSZ számlát, akkor december harmincegyedikéig az úgynevezett gyűjtőév van. Itt még betehet, kivehet, itt még szabadon rendelkezik ugye a pénze felett. 1-3 évig, hogyha ez időszak alatt nyúl hozzá a már TBSZ számlájához, akkor ugye adóznia kell utána úgy, mint hogyha nem csinált volna semmit sem. A kedvezmény tulajdonképpen a 3. évet követően következik be, de akkor is, hogyha a 4.- 5. évben hozzányúl ehhez a számlához, akkor is van ugye 10 százalékos adókötelezettsége. És hozzá kell tenni, hogy a számla, mint olyan, az megszűnik.

János Zsolt: Először még visszatérnék oda, hogy hol is kezdődik a nulladik év, mert azt látom, hogy sokszor zavarba kerülünk, tehát van a gyűjtőszámla az idén 2024-ben, és ez azt jelenti, hogy 2025. január elsejétől kezdődik el, tehát a minimum 3 év az 2025-26-27, majd a 4. és 5. év az 2028-29. Ez azt jelenti, hogy majd 2030. január elseje után szabadul fel ez a pénz, és ez úgy szabadul fel, hogy valójában fizikálisan ezt a TBSZ számlát fel is oldja a bank.

Iványi Ildikó: Igen, feloldja a bank, és ugye akkor jut hozzá adómentesen az ügyfél az elért hozamokhoz, kamatokhoz. Tehát ez nagyon fontos, hogy az alatt az 5 év alatt, hogyha őneki mégis pénzre van szüksége, és ehhez a számlához hozzá kell nyúlnia, akkor az adott időszaknak megfelelő adót ki kell, hogy fizesse az elért hozamok és kamatok után.

János Zsolt: Ami még lényeges, hogy nem csak ahhoz a részhez érinti az adó, amelyikhez hozzányúlt, hanem hogyha egy ilyen lezárt TBSZ számlához egy forinttal hozzányúlt, akkor az egész számla felbomlik.

Iványi Ildikó: Se kivenni, se hozzátenni ugye nem lehet, viszont a TBSZ számlán belül tranzakciókat lehet lebonyolítani természetesen. Tehát nincs ez kőbe vésve, hogy én mibe fektettem be a pénzemet, de plusz pénzt hozzátenni vagy kivenni belőle nem ajánlatos. Ezért is mondtam, hogy nyilván itt már stratégiában kell, hogy gondolkodjon az ügyfél.

János Zsolt: Tehát itt kezdődik az az ötlet, hogy lehet, hogy valaki belegondol és azt mondja, hogy oké, a likviditási tartalék, ami minimum a következő 4-5 évre kell, az persze, hogy nem TBSZ számlára kötöm le, ezt megtartom, mint likviditást.

Azután elindulhat egy olyan folyamat, hogy minden évben egy újabb és újabb TBSZ számlát nyitok, mint ügyfél. Ez azt jelenti, hogy ezek el vannak tolva, és az azt jelenti, hogy majd az 5. évtől kezdve minden évben ez körforgásba tud kerülni, mert minden évben lejár egy számla, amit akár – ha akkor még ez létezni fog- egy új következő TBSZ számlára tudok tenni.

Ez az az alapjában normális körforgás, amit mi, mint pénzügyi tervezők is szeretünk, hogy a futamidők tervezése a különböző termékeknek az ne egy időpontra legyen összeállítva, hanem egy halasztva, hogy egy elindítás után így minimum évente, kétévente járjanak le, potyognak ki a likvid eszközök, hogy ezeket újra és újra lehessen elhelyezni.

Iványi Ildikó: Igen, ez egy nagyon-nagyon lényeges dolog, hogy tervezhető. Még egy fontos információ, hogy egy ügyfél ugye egy évben egy TBSZ számlát tud nyitni. Tehát az, amit mondtál, hogy évente lehet ugye nyitni ilyen számlákat, azt érdemes kihasználni pontosan ezzel a tervezéssel, mert azért ez nagyon fontos, hogy csak egy számla nyitható, mert ugye a személyi jövedelem adómat, az adószámomat egy évben csak egyszer terheltem le egy ilyen konstrukcióval.

János Zsolt: Csak hogy Magyarországon is érezzék az emberek, hogy az a konstrukció, ami Magyarországon létezik, mennyivel kedvezőbb akár mint az, amit az osztrák vagy a német ügyfelek ismernek. A hasonló termékek itt korlátozva vannak, tehát ez azt jelenti, hogy egy ügyfél maximum egy számlát nyithat hasonlóan évente, maximum 43 ezer euró nagyságrendig. Tehát ez össze van kötve azzal, hogy mekkora az éves bevétele. Ami Magyarországon kvázi szerencsére nincs, tehát itt bármekkora összeg lehet egy ilyen TBSZ számlán. Ez a korlát ott nincs.

Ha átgondoljuk, hogy így a hozam- és kamatadók európai szinten általában olyan 25-30 százalékát teszik ki a nyereségeknek, ez 5 évre nézve, hát már ez egy elég szép összeg. Hogyha valaki megfelelően befektetett, és hogyha csak az átlag 6-7 %-os növekedést vesszük 5 évre, és ennek egy harmadát az adó elvinné, akkor persze, hogy ezt érdemes átgondolni, és amíg léteznek a lehetőségek, ezzel akár élni is.

Iványi Ildikó: Igen, még egy fontos információ, hogy ugye a Partner Banknál a magyar ügyfelek nyithatnak ilyen számlát. Tehát ez a lehetőség így határon átnyúlóan is megvan a magyar ügyfelek részére.

János Zsolt: Ami -hozzá kell mondani- nem természetes, mert persze, hogy ezt csak azok a bankok tudják és akarják biztosítani, amelyek a hozzájáruló adminisztrációt és megfelelést is a hatóságok oldaláról tudják teljesíteni. Azok a bankok, amelyek néha így-úgy magyar ügyfeleket elfogadnak, de nincsen határon átnyúló szolgáltatásuk, úgyhogy ennek megfeleljenek, ott TBSZ számlát nem lehet magyar ügyfeleknek kötni, tehát ezért is egy lényeges lépés ez, amit itt a az osztrák partnerünk felajánl a magyar ügyfeleknek.

Iványi Ildikó: Igen, úgyhogy mindenkinek csak azt tudjuk ajánlani, hogy gondolkodjon erről a lehetőségről, beszéljen a tanácsadójával, állítsanak fel olyan stratégiát, ami ebbe beleilleszthető, így ez a konstrukció, mert érdemes erről is gondoskodni, hogy valamennyivel több pénz maradjon a zsebünkben, amit aztán más lehetőségekre fel tudunk majd használni.

Nagyon szépen köszönöm, hogy ma is megosztottad ezeket a fontos gondolatokat velünk. Mindenkinek szép hete kívánunk és találkozunk a jövő héten egy hosszabb beszélgetésben, amikor is majd a globális piacnak a változásait fogjuk megbeszélni. Nyilván fogunk megint beszélni majd a kamatokról is és egyéb fontos dolgokról, amelyek érintik a befektetéseinket.

——————

Beszélgetőpartnerek:

Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere

János Zsolt, nemzetközi piaci elemző

——————

Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban?

Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes/

Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/

——————-

A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit.

Szeretnéd, hogy a pénzed tényleg a Te céljaidért dolgozzon?​

A PFS befektetési konzultációján segítünk megtalálni az ideális megtakarítási formát, akár meglévő, akár új befektetési lehetőségeket keresel.​

Ismerd meg a szerzőt!

Picture of Törökné Iványi Ildikó

Törökné Iványi Ildikó

Pénzügyi tervezőként a befektetési piac a szakterületem. A pénzügyi döntéseink meghatározzák a jelenünket és a jövőnket is. A média zajban nehéz eligazodni, ezért írok blogot, készítek vlogokat és szervezője is vagyok a „Díványbeszélgetések” -nek.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban?

2024.10.16.

14:00

2024-10-16
Hozzájárulok adataim kezeléséhez a adatkezelési tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.
Megértettem és elfogadom az adatkezelési tájékoztatót.

2024.10.16.

14:00

Díványbeszélgetés a tőkepiacról

(A gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi szabályzatot és feliratkozol a hírlevélre és eDM-re)