A világpiac folyamatosan változik, és a geopolitikai események gyakran alapjaiban rengetik meg a befektetési stratégiákat. Az amerikai vámok, a globális ellátási láncok átalakulása és a befektetési portfóliók diverzifikációja mind olyan tényezők, amelyek jelentős hatással lehetnek a hozamokra. Vajon a globális részvényalapok továbbra is stabil befektetési lehetőséget jelentenek, vagy újragondolásra szorulnak?
Az amerikai vámok miatt jobban bele kell menni a részletekbe
Iványi Ildikó: A múlt heti beszélgetésünkre több kérdés érkezett, de ebből egyet emelnék ki, ami úgy gondolom, hogy nagyon sokaknak az érdeklődésére számot tart. A kérdés pedig úgy hangzott, hogy a globális részvények kínálhatnak-e előnyöket bármilyen politikai vagy geopolitikai környezetben, amikor az események ilyen bizonytalanságot gerjesztenek a piacon?
János Zsolt: Legelőször is szerintem kell tisztázni, hogy globális részvény a legtöbb esetben nincs, mert ugye minden társaságnak van valahol egy székhelye és a székhelye a társaságnak valamelyik országban van. Tehát globális részvény nincs. Ami lehet, hogy egy társaságnak globális piaca van, és ez akkor az azt jelenti, hogy nem csak egy bizonyos régiót lát el, és abból vannak az előnyök, hanem különböző lehetőségeket néz a piacban.
A harmadik, ami lényeges és ezt most érezzük ugye a Trump féle lépéseknél, hogy az a szolgáltatás vagy akár az a termék miből, honnan van összeállítva? Hol lett legyártva? Tehát az aktuális lépések olyan részletes kérdéseket fognak a következő hetekben még feldobni, ami szét fog darabolni sok üzleti modellt olyan formában, amit eddig vagy nem akartunk látni, vagy nem voltunk kíváncsiak rá.
Mi is sokat lovagoljunk a transzparencia kérdését, na most ez nagyon erősen jönni fog. Ha kérdést úgy interpretálom, hogy globális részvény vagyonkezelés, ami azt jelenti, hogy megvásároltam egy olyan eszközt, befektetési alapot, etf-t, amelyik a globális piacokban diverzifikáltan állítja össze az egészet, akkor az egész globális gazdaságot vettem meg minden előnyével és persze minden hátrányával.
Tegnap este előtt nagyon sokan például nem gondoltak arra, hogy a Trump féle lépéseknek… csak kiveszek a 180 államból egyet: Vietnám nagyon erősen érintett, mert hát bármilyen okból ő beszéli magának, hogy milyen Vietnám 90 százalékos büntetővámokkal támadja Amerikát. Ő ezt így interpretálja, ezért ma reggeltől rátesz 46 százalékos vámot a vietnámi árukra. Most azt lehetne mondani, hogy ez kit érint. Hát aki szereti például a Nike cipőket, ezt érezni fogja, mert nagyrészt Nike Vietnámban gyárt. Tehát ez látjuk, hogy egy egyszerű válasz eddig sem volt, és sajnos az aktuális helyzetben még komplexebbek lesznek a válaszok.
Az amerikai vámok miatt górcső alá kerülnek az eddig kedvelt globális részvényportfóliók
Iványi Ildikó: Én legalábbis a gyakorlatokból azt tapasztalom, hogy az ügyfeleinknek a befektetési portfóliójukban ilyen globális részvény befektetési eszközalapjaik vannak. Most a kérdések én úgy gondolom, hogy inkább erre irányultak, csak nem így, ilyen konkrétan lett ez megfogalmazva, hogy ezek a típusú befektetési eszközök tudnak-e valamilyen biztonságot nyújtani a befektetőnek, amikor azt lehet mondani, hogy óráról órára változik a piac?
János Zsolt: Sajnos azt kell mondjam, hogy a biztonsági fogalom az, amit legelőször egy ilyen erős rengésben vagy félre kell tenni, vagy másképp kell interpretálni. Az első, amivel ki kell békülni, hogy ha van egy hullám, ami jön, akkor általában a hullámnak több kilengése van, nem csak egy. Ez le fog zajlani és majd azután megnézni, hogy mi hol marad meg, mi lett erősebben rombolva, mi kevésbé.
A globális portfólióknál is most egy olyan lényeges kérdés előtérbe kerül, hogy azok hogyan vannak összeállítva? A globális portfólió tőzsdei kapitalizáció szemszögéből lett összeállítva, tehát itt a nagy kapitalizációjú vállalatok voltak vagy vannak benne, mert ezeket gondolta valaki biztosabbnak, akkor nagyon erős az amerikai kitettség, mert ezt már többször megbeszéltük: a tavalyi év végére olyan 73 százalékra emelkedett a globális tőzsdei kapitalizációnak az a része, ami amerikai volt.
Hogyha úgynevezett ’equal weight’, tehát kiegyensúlyozott és a kapitalizációtól független volt összeállítva a portfólió, akkor ez nem olyan erősen amerikai kitett helyzetet mutat, nagy valószínűséggel stabilabb lesz, mert amire számít a piac az az, hogy az aktuális lépések legelőször legerősebben az amerikai vállalatokat fogják érinteni. Azután az amerikai vállalatoknak a beszállítóit. Azután párhuzamosan az amerikai fogyasztót, ezen keresztül az amerikai vállalatok nyereségeit és azután a nyereségekkel párhuzamosan pedig az amerikai munkaerőpiacot.
Ez majd megy ki a globális piacokra is, tehát a nagy amerikai vállalat, ha nem vásárolja meg a terméket valahol feltörekvő piacokban, akkor ott túl nagy a kapacitás, akkor oda is el fog jutni majd a leépítési hullám és a munkanélküliség növekedése.
Az amerikai vámok hatása a fogyasztókhoz is megérkezik elég hamar
Iványi Ildikó: Igen, az a kérdés is elhangzott ebben a kérdéskörben, hogy oké, hogy most különböző vámokkal kell pluszban számolni, de hogy ennek a hatása a fogyasztóhoz mikor érkezik meg? Mert tulajdonképpen a fogyasztó fogja megfizetni ezt az árat.
János Zsolt: Hát a sok kérdésből erre szinte a legegyszerűbb a választ megadni, hogy ez nagyon hamar meg fog érkezni, lehető leghamarabb, mert azok a vállalatok, amelyek érintettek, a vám miatt emelik az árakat. Azok a vállalatok, amelyek például már előre raktárakat feltöltöttek, és ezért az amerikai vámok még egyelőre nem érintik, azok emelik az árukat, mert miért tartsák lenn az árat, hogyha a többi növeli, akkor ők is növelik. És azok a vállalatok, amelyek alapjában nem érintettek a vámok miatt, azok emelik az árat, mert a piac emeli az árat, tehát nekik megvan a lehetőségük nagyobb marzsokra.
Tehát az első, aki ezt érezni fogja, a fogyasztó, Trumpnak a választói, akiknek nagy hantán keresztül állandóan azt adja el, hogy mennyire fantasztikus a ’shut off’ irányába menni.
Iványi Ildikó: Igen, csak az, hogy az amerikai lakosság, aki ugye megválasztotta Trump-ot, az érezni fogja, az egy dolog, de rajtuk kívül az egész világ fogja ezt érezni, mert ugye a viszontválaszok, illetve, hogy az amerikai árukra kivetett vámok begyűrűznek minden gazdaságba.
János Zsolt: Persze, az első lépésben a visszavágások azokat fogják érinteni, akik például bármilyen szemszögből amerikai termékeket vásároltak meg. Akár mi most egy amerikai terméken keresztül telefonálunk itt, vagy vesszük fel a videót. Lehet, hogy egy pár hét múlva ennek a költsége minimum 20-30 %-kal magasabb lesz, mint eddig. Aztán akkor el lehet dönteni, hogy akkor még megéri ezt használni vagy nem, és hogy ezt ki fogja kifizetni, mert a nap végén mindig valaki kifizeti ezt. Tehát ez persze, hogy érinteni fog minket.
Iványi Ildikó: Úgy gondolom, hogy erről a témáról a jövő héten egy kicsit bővebben fogunk beszélgetni, mert addigra már fogjuk látni, hogy milyen első lépések fognak megvalósulni a tegnap esti bejelentések után, illetve ugye ez rengeteg kérdést vet fel, ami a gazdasággal szorosan összefügg, aminek aztán a hatása az, hogy a befektetők majd hogyan fognak viselkedni és hogyan fognak gondolkodni, hogy mi lesz az az eszközosztály, ami felé fordulni fognak, vagy miben látnak majd fantáziát.
A jövő héten lesz egy Díványbeszélgetés, akkor ezekről egy kicsit bővebben fogunk beszélgetni és 1-2 összefüggésről is.
——————
Beszélgetőpartnerek:
Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere
János Zsolt, nemzetközi piaci elemző
——————
Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban? Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes-megtakaritas/
Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/
——————-
A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit.
Business illustrations by Storyset