Mit tegyünk befektetőként gazdasági bizonytalanság idején? Spekuláció vagy higgadt befektetés?

Spekuláció vagy higgadt befektetés? Mit tegyünk befektetőként gazdasági bizonytalanság idején?

Eheti vlogunkban szekértőink a jelenlegi gazdasági bizonytalanság kapcsán felmerülő befektetői dilemmákról beszélgetnek. A beszélgetés során szó esik arról, hogyan érdemes reagálni a piaci mozgásokra, miként különböztessük meg a spekulációt a tudatos befektetéstől, és milyen pszichológiai tényezők határozzák meg az ügyfelek döntéseit. A szakértők gyakorlati példákkal és empatikus megközelítéssel világítanak rá a befektetői viselkedés mélyebb rétegeire, és hangsúlyozzák a hosszú távú gondolkodás és a tanácsadóval való folyamatos párbeszéd fontosságát.

Iványi Ildikó: Nagyon sok kérdést kapunk azzal kapcsolatban, hogy ebben a bizonytalan gazdasági helyzetben mit csináljanak a befektetők? Befektessünk, várjunk még, átnézzük a portfóliót, és akkor azon változtassunk, de az lehet, hogy egy veszteségnek a realizálásával fog együtt járni? Tehát ilyen kérdésekkel keresnek meg bennünket az ügyfelek. Mit csináljon valóban egy ügyfél egy ilyen helyzetben?

János Zsolt: Ezekre a helyzetekre én azt szoktam mondani, hogy ezek jó tesztek. Azért, hogy hogy teszteljék a hozzáállását egy embernek az egész gazdasági helyzethez. Ha ezt kellő távolságból nézzük, akkor nem történik semmi különleges. Ugyanaz a bizonytalanság vagy kiszámíthatóság -attól függ, hogy melyik oldalról nézzük-, ami most megvan, ez máskor is létezik. Tehát ugye az árfolyamok és a gazdasági balansz azért van meg, mert balanszíroznak különböző érdekek egymás mellett. Ez most sem más. Az érzésünk csak az, hogy egy picit eltolódik egyik-másik irányba.

Lehet, hogy éppen olyan gazdasági fejlemények jelennek meg, ami a saját elveinknek nem tetszik. Tehát ugyanakkor, amikor vannak olyan emberek, akik azt mondják, hogy ami most van, az nekem nem tetszik és bizonytalanság, ugyanabban a pillanatban vannak olyanok, akik végre tapsolnak évtizedek óta, mert most az történik, amit ők már rég szerettek volna.

Aki spekulál, az alakítsa ki magának a spekulációhoz a stratégiáját, és annak jó, hogyha bizonytalanság van a piacban, mert a nagy ingadozás akkor pont arra jó, hogy a spekulánsok az árfolyamok mozgásán tudjanak nyerni. Aki nem akar spekulálni és nincs is erre stratégiája, hanem higgadt befektető szeretne lenni, hát az ne engedje, hogy a spekulációs érzelmek őt berántsák, hanem akkor nyugodtan keresse tovább is az értékeket. És egy jó befektetőnek a mostani árfolyamok, ha értéket szeretne megvásárolni, akkor ez egy ajándék. Olyan, mint hogyha összejönne húsvéti nyuszi, születésnap egyszerre.

Mert 3 hónappal ezelőtt nagyon drágán megvettek az emberek bizonyos pozíciókat, és most, amikor ott van mínusz 30-40-50 %-on az árfolyam, akkor vakaróznak. Ez ellentmond. Tehát mit tegyen? Azt, amit eddig is. És ha eddig rájött, hogy nem vallotta be, de spekuláns, akkor fejezze be a spekulációt. Ha nem az, és spekulálni szeretne, hát akkor alakítson magának ki egy stratégiát, és akkor nyugodtan spekuláljon.

Iványi Ildikó: Sokszor beszélünk arról, hogy érdemes egy portfólióba úgyis bevásárolni, hogy rendszeres bevásárlással, tehát, hogy nem egy nagy összeget elhelyezni, hanem időben ezt az összeget elosztani, és akkor időről időre ugye egy bizonyos összeget bizonyos eszközökbe bevásárolni. Ez mennyire jó most ebben a gazdasági helyzetben, mennyire használja ki mondjuk ezt a lehetőséget egy privát befektető?

János Zsolt: Tehát az, hogy valaki rendszeresen bevásárol egy bizonyos befektetésbe, ennek ugye 2 oka lehet. Az egyik, hogy a pénz egyszerűen csak rendszeresen áll rendelkezésére, tehát, hogyha havonta 2000 euró áll rendelkezésemre, hogy befektessek, akkor hiába szeretnék húszezer eurót egyszerre befektetni, ez nem fog menni. Akkor csak úgy tudok azzal az ütemmel bevásárolni, ahogy jön a pénzem.

Ha valakinek nagyobb összeg áll rendelkezésére, és ezt nem egyszerre teszi be, hanem így felosztva, akkor egy dologgal ő ki kell béküljön. Ezt azért csinálja, mert nem tudja, hogy mi fog jönni. Tehát aki rendszeres bevásárlásba megy és erre nem lenne ráutalva, az azzal kibékült, hogy nem tudja, hogy mi jön holnap, halvány fogalmunk nincs, ezért a legjobb, hogy valamit teszünk, tehát akkor rendszeresen vásárolunk.

Ha tudnánk, hogy ma van a legnagyobb árfolyam, az nem kérdés, akkor mindent betennénk, ha tudnánk, hogy holnapután 50 %-kal alacsonyabb lesz a piac, az nem kérdés, ma mindent kivennénk. De mivel ezt nem tudjuk, ezért vannak ezek a kompromisszumok és a rendszeres vásárlás az mind addig érdemes, amíg az aktuális árfolyam alacsonyabb, mint az eddigi átlag vételi áram. Ez azt jelenti, hogy ezért úgy negyedévente persze, hogy érdemes figyelni a pozíciókat, ezért vannak jó tanácsadók. Ezért vannak ilyen rendszerek, ahol ez figyelve van, tehát ha bele is vásárolok, akkor érdemes lefele hígítani.

Csak ugye ez az, ami az embereket emocionálisan összezavarja, mert azt mondják, hogy de hát hogyha olyan gyenge az árfolyam, akkor ki garantálja ezt, hogy ez újra emelkedni fog? És hát erre azt mondom, hogy senki. Vagy megvan a fantáziám és érzem azt, hogy most tudom, hogy miért gyenge az árfolyam és vásárolok, mert ismerem azokat a paramétereket is, ami miatt, ha azok létrejönnek, akkor emelkedni fog az árfolyam. Hogyha ezt a fantáziát a jövőre nézve nem látom, hát akkor hülyeség lenne ma bevásárolni egy olyasmibe, amiben nem látok reményt.

Tehát ezért az ügyfelekkel is, mikor beszélgetés van, belehallgatok és van olyan ügyfél, akinek nincs igaza, de mély meggyőződésből azt mondja, hogy ebbe és abba nem lát fantáziát. Akkor én nem tartom azt az én feladatomnak őt erre rávenni, hanem hát akkor nem lát fantáziát, akkor nem vásárolunk oda. Ezt helyesnek tartom-e? Nem ez a kérdés. A döntő az, hogy miben lát fantáziát. De neki nincs szakvéleménye vagy szakmai háttere! Mindegy, a probléma az, hogy ez a mély meggyőződés még akkor is, hogyha ez nonszenszre van építve, ez sokkal erősebb, mint a szakmai tényezők.

És ha az árfolyamok úgy alakulnak, hogy úgy érzi, hogy igaza van és én rábeszéltem valami másra, akkor vesztettem. Hogyha az árfolyamok más irányba mennek és rájön, hogy jó volt, hogy én rávettem, akkor megint vesztettem, mert azt hiszi, hogy én mindig fogom tudni, hogy mi jön a jövőben. Tehát így is úgy is egy jó tanácsadó nem veszi rá az ügyfelet olyasmire, amiről az ügyfél nincs meggyőződve.

Iványi Ildikó: Egy jó tanácsadó ugye sokat beszélget az ügyféllel és próbálja kiérezni azt, hogy egyáltalán az ügyfél hogyan gondolkodik és hogy honnan jöhetett olyan információ, amihez ő olyan nagyon ragaszkodik tehát, hogy miért ragaszkodik hozzá? Számos kérdés felmerül ebben az esetben, de ennek az a kulcsa, hogy tényleg sokat kell beszélgetni az ügyfelekkel és nem rábeszélni.

János Zsolt: Mint a párkapcsolatokban is, azt szoktam mondani, hogy érdemes beszélni addig, amíg nem kell feltétlen beszélni. Ebből adódik ugye az, hogy sokan félreértik, hogy egy tanácsadót úgy fordítják fejbe le, hogy ő a tuti jósló. Nem. Beszélgetünk, reflektálunk, még a tanácsadás is egy kritikus fogalom véleményem szerint, mert egy jó pénzügyi tervező az különböző ötleteket több szemszögből megvilágít, és azt mondjuk, hogy oké, úgy döntünk, mert nincsen 100 százalékos döntés, hanem amellett döntünk, aminek az arányát és a lehetőségeit nagyobbnak látjuk, elfogadva azt, hogy van kockázat.

Iványi Ildikó: Igen, sokan ugye azt is kérdezik, hogy várjanak-e még, mert hogy a piac az elérte már a mélypontot? Erről is sokszor beszélünk, hogy sokan keresik a mélypontot, a legmagasabb pontot, tehát a legjobb befektetési időt. Erre is vannak statisztikák, és ezt te jobban tudod, erre sokszor mutattál már grafikát is, de szóban is el tudod mondani, hogy mit jelent az, amikor tényleg arra spekulálunk, hogy a legjobb napon fektessünk be, vagy pedig a legalacsonyabb árfolyamon fektessünk be, hogy ez hosszútávon hogy térül meg?

János Zsolt: Tehát, ha valakinek ez az érzése, hogy ő nem akar lépni, mert megvan ez a bizonytalansága, hogy esetleg nem jó időpontban lépett, most már 35 év után azt kell mondjam, hogy akkor hagynám, hogy tegye azt, amivel jól érzi magát, de fogadja el, hogy téved. És akkor azt mondja, hogy jó, de János úr, én eztszívesebben átadom önnek. OK, átveszem, de akkor fogadja el, hogy én is tévedhetek.

Tehát ha azt mondom, hogy megyünk, akkor azért, mert én úgy döntöttem, hogy megyek, vagy lépek, vagy döntök, tudva, hogy ennek megvan a lehetősége, hogy tévedtem, kész. De ezt elfogadtam. Aki ezt nem akarja elfogadni, annak mindig egy problémája lesz, mert 2 ördög ül a vállán és az egyik ide beszél, a másik oda beszél. Ezért van a legtöbb embernek ugye az az érzése, aki nem tud kiállni a saját döntése mögött, hogy de hát mégis gondoltam.  50 %-ban mindig egyet gondolunk, 50 %-ban a egy másikat.

Tehát ezért, ha valaki feltétlenül akar várni – tegnap is volt egy ilyen beszélgetésem, hogy de hát az az érzésem, hogy…mondom rendben van, hát akkor ne lépjen. Kész. Majd, ha más az érzése, akkor szóljon.

Iványi Ildikó: Igen, én is alá tudom támasztani. Most van sok ilyen beszélgetés, hogy neki az az érzése, hát akkor várunk, nyilvánvaló, mert nem fogjuk az ügyfelet belekényszeríteni egy olyan helyzetbe, amit ő nem akar, és csak kényszerből megteszi, vagy jópofiságból, vagy pedig -nem tudom- lojalitásból csinál valamit. Mert az nem az ő döntése lesz.

János Zsolt: Ehhez annyit szeretnék kiegészíteni, hogy ez csak egy vélemény, amit te most mondasz. Ez a te egyedi véleményed, ahogy Iványi Ildikó gondolkozik. Lehet, hogy sok más ember van, aki rendben van a világban és nem így gondolkozik. Ha elfogadjuk, hogy az az ő egyedi véleménye és kész.

Tehát van olyan, aki azt mondja, hogy de hát ez egy üzleti elv. Vagy ez így van. Ha kiállunk magunk mellett, és azt mondjuk, hogy az ügyfelet egy tanácsadó azért nem veszi rá, mert nem akarja erre rávenni és nem akarja ezt a felelősséget vállalni, akkor ez az ő döntése. Lehet, hogy nincs igaza, mert lehet, hogy jó lett volna az ügyfelet rávenni, mert pont olyan irányba mennének az árfolyamok. Tehát az, hogy kinek van igaza és visszamenőleg, hogy kit hogy látunk, hát azt holnap mindig meg fogjuk tudni. A nehéz ugye ma eldönteni, hogy kell ma magunkat pozícionáljuk és halvány fogalmunk nincs, hogy mi lesz holnap. És ez nagyon nehéz az embereknek.

Pont ezt a feszültséget látjuk, pillanatnyilag ugye a Trump féle elv is abba a világba szeretné visszavinni az embereket, ahol a világ fehér-feketéből állt. És ezt nagyon sokan szeretnék, főleg a közép-kelet-európai struktúrákban, ahol nem nőttek bele abba, hogy a sokszínűség az képzettséget követel meg, felelősséget követel meg és hibatoleranciát követel meg, hanem azt akarják, hogy valaki mondja meg az egy tutit. Ez, mint egy hittan, rá van húzva mindenre, és akkor minden ilyen színű. Hát aki ezzel jól érzi magát, csinálja.

Van egy másik világ, ami nem erről szól, hanem a komplex, komplikált, sokszínű, sok lehetőségű minden témáról, és ezt a harcot látjuk pillanatnyilag a piacokon is. A régi ómódi ütök-menekülök, vagy pedig más verzióba komplex világ lehetőségek, és ez képződik le a tőzsdén.

Iványi Ildikó: Tehát a változást nem egyformán tudjuk tolerálni, ugye másképpen tolerálja mindenki a tapasztalatából, az életkorából és a körülményeiből kifolyólag. Úgyhogy nyilván akkor fogunk tudni jól működni, hogyha megértjük, hogy a másik hogyan működik és egyszerűen elfogadjuk a másikat úgy, ahogy, ahogy van.

Erről ugye egy másik körben bővebben tudnánk beszélgetni. Nagyon szépen köszönöm, hogy megosztottad ezeket a gondolatokat ma is velünk. És még vannak további kérdések, amiket majd az elkövetkezendő hetekben biztosan elő fogunk hozni, és fogunk ezekről a kérdésekről is beszélgetni.

——————

Beszélgetőpartnerek:

Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere

János Zsolt, nemzetközi piaci elemző

——————

Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban? Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes-megtakaritas/  

Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/ 

——————

A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit.

Business illustrations by Storyset

Szeretnéd, hogy a pénzed tényleg a Te céljaidért dolgozzon?​

A PFS befektetési konzultációján segítünk megtalálni az ideális megtakarítási formát, akár meglévő, akár új befektetési lehetőségeket keresel.​

Ismerd meg a szerzőt!

Picture of Törökné Iványi Ildikó

Törökné Iványi Ildikó

Pénzügyi tervezőként a befektetési piac a szakterületem. A pénzügyi döntéseink meghatározzák a jelenünket és a jövőnket is. A média zajban nehéz eligazodni, ezért írok blogot, készítek vlogokat és szervezője is vagyok a „Díványbeszélgetések” -nek.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban?

Karrir - Mit csinálunk?

Tervezd velünk ügyfeleid jövőjét - és a saját szakmai karrieredet is!

2025.07.02.

14:00

2025-07-2
Hozzájárulok adataim kezeléséhez a adatkezelési tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.
Megértettem és elfogadom az adatkezelési tájékoztatót.

2025.07.02.

14:00

Díványbeszélgetés a tőkepiacról

(A gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi szabályzatot és feliratkozol a hírlevélre és eDM-re)