A mai beszélgetés középpontjában az amerikai elnökválasztás eredménye, Donald Trump visszatérése áll, és hogy ez milyen hatással lehet a globális pénzügyi piacokra. Trump várhatóan lazább fiskális politikát folytat majd, ami a kötvénypiacra, az inflációra és a kamatpolitikára is kihat.
Trump győzelme és a globális kamatpolitika alakulása
Iványi Ildikó: Ma egy különleges nap van: befejeződött ugye az amerikai elnökválasztás és a múlt héten azzal búcsúztunk el a nézőktől, hallgatóitól, hogy ma majd erről azért fogunk egy pár szót ejteni. Nyilván nem politikai oldalról fogunk közelíteni, de úgy néz ki az előzetes eredmények alapján, hogy a volt elnök, Donald Trump lesz Amerika új elnöke a következő 4 évben.
A választási beszédében Donald Trump olyan ígéreteket tett, ami arra enged következtetni, hogy az ő regnálása alatt lazább fiskális politika várható, ami eredményezhet egy magasabb kötvényhozamot, illetve magasabb inflációt is. Ezt, mint pénzügyi szakember, nemzetközi elemző te is így látod, hogy ennek lehet ilyen következménye, vagy pedig egészen más forgatókönyv valósulhat meg?
János Zsolt: Tehát legelőször is, hogy ma fél egykor már ennyire tisztán látjuk az eredményt, azt egy pár nappal ezelőtt, még tegnap sem lehetett sejteni, és ez azért lényeges, mert mindenki, aki a jövőt akarja prognosztizálni – mindegy, hogy mi történik és mikor-, az fogad egy verzióra. Tehát, hogyha mint pénzügyi szakember komolyan veszem a munkát és a portfólióknak az összeállítását, akkor nem fogadok a jövőre, hanem ami majd jön, ahhoz majd alkalmazkodni fog a gazdaság, a paraméterek és minden.
Ezt látjuk most is, hogy van sok racionális magyarázat, ami miatt az eredmény nem lehetett volna ennyire erős, de azt látjuk, hogy persze, hogy az emberek emocionálisan választanak, és akinek az eredmény nem tetszik, annak az a jó hír, hogy a választás után a választás előtt van, szedje össze magát, és a következő választásra készüljön másképp fel, más storyline-val.
A másik, hogy most az adósság növekszik, ez látható volt. Mindegy, hogy melyik adminisztráció marad meg: a demokraták ugyanúgy, mint a republikánusok, ezt a modellt mutatták, és ugye az, hogy a politika a választás előtt mit mond el, és azután mit mond, mit tud megvalósítani, az két különböző dolog. Ott van egy hatalmas kötvénypiac, tehát ez azt jelenti, hogy ha megnézzük, akkor a kötvénypiac sokkal nagyobb, mint a részvénypiac. És persze, hogy ennek a piacnak van egy hozzászólási lehetősége, főleg a kamatokon keresztül, és ez majd meg fogja mutatni, hogy milyen lépéseket tehet meg bármelyik kormány is.
Az amerikai kormány nagyon erősen függ a kötvénypiacok hangulatától és véleményétől, mert nagyon erősen el van adósodva, és ezt majd látni fogjuk a következő hetekben, napokban. Amit most lehet látni -és ez az előny-, hogy lehet, hogy hosszú időre utoljára látjuk azt, hogy egy művelt formában egy leválasztott kormány hogy adja át műveleten a vezérlőpultot egy következő kormánynak. Mert ugye Joe Biden ezt nem kapta meg műveleten a Trump adminisztrációtól. Ennek ellenére ezt most megkapja Trump megfelelő formában, és majd meglátjuk, hogy 4 év múlva, mint egy dacos gyermek megint nem fogja kellőképpen átadni, vagy mi lesz?
Tehát összefoglalva a kérdésedre visszatérve meglátjuk, hogy mi lesz. Én azt látom, hogy a politika háttérbe fog szorulni mostantól megint, a reálgazdaság előtérbe fog kerülni. A nagy üzleti modellek, ha működnek, akkor az azt jelenti, hogy teljesen mindegy, hogy ki van az adminisztráció szinten, hogy a kamatok 0,25 %-kal magasabbak vagy alacsonyabbak, a nap végén a döntő a reálgazdaságban az, hogy legyen egy olyan szolgáltatás, amit megvesznek az emberek, legyen megfelelő költség-visszaszorítás, legyen nyereség és legyen osztalék, amit ki lehet fizetni.
FED kamatcsökkentés lesz, nem lesz?
Iványi Ildikó: Hát így ez egy egyszerű megközelítés, de nyilván nagyon-nagyon sok kérdés felmerül. Most, hogyha egy picit elvonatkoztatunk, de mégse tudunk 100 százalékosan elvonatkoztatni az amerikai elnökválasztás eredményétől, holnap a FED elnöke kiáll a nagyközönség elé, és azt várja a piac, hogy újabb kamatcsökkentést fog bejelenteni.
Hogyha megnézzük most a pillanatnyi képet, tehát most 12:37 perckor a tőzsdéket, akkor az, ami volt Trump első. megválasztása során, akkor ugye az árfolyamok elkezdtek csökkenni. Most ezt nem látjuk a tőzsdén, hogy a tőzsde így reagálna erre a szituációra. Várható-e esetleg egy olyan bejelentés, hogy Powell azt mondja, hogy mégsem csökkent kamatot?
János Zsolt: A két helyzetet azért is nehéz összehasonlítani, mert az első periódusban Trump-ot azt lehet mondani, hogy váratlanul érte az, hogy ő megnyerte a választást. Nem volt infrastruktúra, nem voltak megfelelő emberek, a családból kezdett össze kapirgálni egy pár embert a környezetéből, akit azután az adminisztrációba hozott. Nagyon sokan voltak, akik azután le is cserélődtek, mert nem feleltek meg az ő elképzelésének. Tehát az aktuális helyzet egészen más, egy egészen más háttér infrastruktúra készül, hogy ebbe a munkába belépjen.
A piacok erre valamilyen formában az elmúlt napokban kezdték magukat pozícionálni. Tehát az, hogy most megnyerte Trump a választás, ez nem meglepetés a piacoknak, maximum azok, akik mégis shortoltak, és azt remélték, hogy más lesz az eredmény, azok kvázi nyertek volna, ők most a shortokat be kell fedezzék. Ez is emeli pluszban piacokat. Akik erre pozicionálták magukat, azok még jobban erősödnek.
Sok mindent bele lehet állandóan mindennap magunkba beszélni, hogy mi minden mumusként ott áramlik a szférákban a sorok között. Ha maradunk a tényeknél, akkor egy FED-nek az elnöke, J. Powell hangsúlyozza, amikor csak lehet, hogy ő független a döntéseiben. Megvannak azok a paraméterek, amik azt mutatják, hogy eléggé visszajött az infláció, hogy a FED-nek holnap meglegyen a lépési lehetősége. A piacok másképp ezt beárazták körülbelül 95 %-ban.
És hát mi történhet? Ha bármilyen okból úgy dönt, hogy nem lesz, hát akkor ezt a piacot kiárazzák. Aki ettől fél, mert a az aktuális befektetései érintettek és az annyira érinti, arra azt kell mondjam, hogy akkor ma ő már ezzel a pozícióval nem szabadna a piacban legyen. Még akkor is, hogyha 5 % a valószínűsége, hogy nem lesz holnap kamatlépés. Akinek ez mindegy, hát az kivárja, és majd holnap látni fogja, hogy reagál a piac vagy nem reagál.
Ami tény az az, hogy az elemzők – és itt a legjobb a JP Morgan elemzőjét kézbe venni-: ők 38 %-ra árazták azt be, hogy az fog történni, ami most úgy tűnik, hogy történni fog, hogy jön a piros hullám, ami azt jelenti, hogy republikánus elnök, republikánus kezében van a szenátus és a reprezentációk háza, a kongresszus is. Ez azt jelenti, hogy alapjában nagyon erősen tudnak határozatokat meghozni. Ez rövid időre ’bullish’, ez a legjobb verzió az év végéig, aztán majd, hogy a jövő év elején mivel kezd el foglalkozni a piac, és főleg a kötvénypiac, hát azt majd meglátjuk januárban.
Most egyelőre azt kell mondjam, hogy érdemes lépésről lépésre menni. Nagyon sokan, akik tegnap még azt mondták, hogy biztos, hogy ne működjön Donald Trump, vagy ma megváltoztatják a véleményüket, mert a politika azt jelenti, hogy a döntés után a döntés előtt van, tehát konszenzust keresni.
Hogyan reagál a piac a republikánus törvényhozói többségre?
Iványi Ildikó: Igen, hát ez egy érdekes helyzet. Amerikában nyilván a törvényhozás is másképpen működik, mint mondjuk Európában vagy más kontinensen is. Ugye itt a szenátusnak és a kongresszusnak nagyon nagy súlya van, de hogyha mind a 2 oldalon piros lesz a többség, akkor Donald Trump ésszerű vagy kevésbé ésszerű döntéseket is nagyon könnyen át fog tudni vinni ezen a 2 szervezeten, ami hatással lesz a gazdaságra.
János Zsolt: Abszolút, ez így van. Tehát ha megnézzük, és nagy valószínűséggel sikerült a public voting, tehát azt jelenti, hogy a legtöbb szavazatot is kapta meg. Ha a térképet is megnézzük és látjuk, hogy mennyit látunk pirosat, mennyit kéket, és csak a különleges választási modell adta volna meg a lehetőséget, hogy kevesebb kék tartomány, mégis az elnököt tudja jelölni, akkor ez a demokráciának egy fantasztikus oldala, hogy a választás mindegy, hogy milyen az eredménye, pont azt elfogadni, ehhez alkalmazkodni, és ez a struktúrákat fogja alakítani.
Iványi Ildikó: Izgalmas időszak elé fogunk nézni, már csak olyan szempontból is, hogy ugye azt gondoltuk már körülbelül egy fél éve, akkor, amikor elkezdődött a kamatcsökkentés, hogy nem fogunk annyit beszélni a kamat-infláció összefüggéséről, merthogy ez kimegy majd szép lassan a közbeszédből is, hiszen változik a helyzet és pozitívan változik a helyzet.
Amerika azért elég meghatározó a világ gazdaságát illetően. Én úgy gondolom, hogy ez még a beszédben benne marad, és hát biztos vagyok benne, hogy újabb gazdasági lépések majd generálni fognak olyan beszélgetéseket, amelyekre ma még nem is gondolunk, biztos lesz számtalan egy változás.
János Zsolt: Az egyik oldalról ez biztos meglesz, és amióta a kamatok elkezdtek emelkedni, ezt nagyon gyakran említem, és ennél az állásponttal maradok, hogy nem az a normális, amit nagyon sokan reméltek és még mindig remélnek, hogy a kamatok alacsony szintről emelkedtek azért, hogy az inflációt visszacsökkentsük és azután vissza fognak csökkenni a normális alacsony szintre. Hanem a kamatoknak az alacsony szintje volt egy kivételes vészhelyzetnek az eredménye, ami visszatért az elmúlt két évben a normális szintekre, és alapjában pillanatnyilag nincs vészhelyzet, vagy akkora vészhelyzet, hogy a kamatok meg mint nullára visszamenjenek.
Ez egy elég lényeges üzenet azoknak, akik az üzleti modelljeiket, a struktúrákat még mindig 2 évvel a kamatemelési ciklus elindulása után, a normalizáció után még mindig nem struktúrálták úgy át, hogy életképesek legyenek az üzleti modellek normális magas mai kamat szinten, hanem azt remélik, hogy jön egy következő nagy katasztrófa, ami miatt esetleg a kamatok 0-ra csökkennek, hogy ők tovább is életképesek legyenek.
A kérdés az, hogy ez a katasztrófa mennyire érintené az alap biznisz modellt, hogy nekik akkor már az alacsony kamat sem segítene, mert elmosná magában a katasztrófa az üzleti modellt. Ez egy egészen más megközelítése a kamat kérdésnek. Tudom, hogy nagyon sokan ellenállnak és azt mondják, hogy nonszensz, amit itt beszélek. Én azt mondom, nem prognosztizálok semmit, majd meglátjuk, hogy mi jön. Van egy hozzáállás, egy álláspont, és ebből a szempontból lehet a témákat figyelni.
Iványi Ildikó: Én úgy gondolom, hogy egyébként is a kötvények kamatainak az alakulásáról, a kötvényhozamokról elég kevesen szeretnek kommunikálni, illetve kevés kommunikációt hallunk róla, mert az van a köztudatban, hogy egy alacsony kockázatú befektetésről és egy egyszerű befektetésről beszélünk. De én tényleg most szeretnélek felkérni arra, hogy a következő alkalmakon beszéljünk egy kicsit ezekről részletesebben, hogy mit is jelent mondjuk egy kamatemelés, egy kamatcsökkentés, egy fix kamatozású és egy változó kamatozású kötvény, és az infláció is mennyire befolyásolja a kamathozamot, amit ugye vél vagy remél az a befektető, aki a portfóliójában ilyen típusú eszközt vagy eszközöket tart.
János Zsolt: Szívesen, ez egy elég lényeges téma.
Iványi Ildikó: Nagyon szépen köszönöm, hogy ma is megosztottad velünk ezeket a gondolatokat. Biztos vagyok benne, hogy kosár szám fogjuk kapni a kérdéseket a következő hetekkel, hónapokkal kapcsolatban már, hogy gazdaságilag ez hogyan fog alakulni, úgyhogy várjuk is ezeket a kérdéseket, nyugodtan küldjék, igyekszünk részrehajlás nélkül, mindig objektív válaszokat adni ezekre a kérdésekre, amelyek lényegesek lehetnek abban, hogy Önök hogyan döntenek.
——————
Beszélgetőpartnerek:
Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere
János Zsolt, nemzetközi piaci elemző
——————
Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban?
Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes/
Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/
——————-
A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit.