Kereskedelmi konfliktusok és kötvénypiaci mozgások: Európa, Kína és az USA

Kereskedelmi konfliktusok és kötvénypiaci mozgások: Európa, Kína és az USA

Eheti vlogunk a globális gazdasági helyzetre és a piaci mozgásokra fókuszálva tárgyalja az Európai Unió és Kína közötti kereskedelmi konfliktus gazdasági következményeit. Szó esik a növekvő kamatszintekről, a deglobalizáció inflációt gerjesztő hatásairól, valamint a központi bankok szerepéről. Az európai és amerikai kamatpolitika különbségei, valamint a kínai gazdasági lassulás jelentős kihívásokat hoznak a nemzetközi piacokra, amire érdemes a portfóliókat felkészíteni.

Iványi Ildikó: Két nagyon izgalmas kérdésről szeretnék ma beszélgetni és a véleményedet is kikérni. Az egyik az, hogy ugye folyamatosan beszéltünk már korábban is arról, hogy az Európai Unióban gondolkodnak azon, hogy a kínai elektromos autókkal kapcsolatban büntetővámot vezetnek be. Na most ez a határozat megszületett, és felkorbácsolódtak azok a félelmek, hogy Kína és az Európai Unió között ugyanúgy, mint Amerika és Kína között egy ilyen kereskedelmi ellentét alakul ki, az milyen hatással lesz a európai gazdaságra, ami amúgy is alulteljesít? Ráadásul egy kicsit ugye a német és a francia gazdaság nagyon gyengélkedik, ami hatással van az egész európai uniós gazdaságra.

János Zsolt: Nagyon összetett a kérdés, de általában azt mutatja, hogy a vlog hallgatóink már milyen szinten vannak, mert nagyon értelmes a kérdés.

Az látható, hogy abból az időszakból, amikor a globalizáció irányába megyünk, és ennek az előnyeit élvezzük, ami azt jelentette, hogy Európának Kína fontos beszállító, de a másik oldalon fontos vevő piaca is lett, főleg a luxus szektorban. Az európai minőséget Kína szerette megvenni.

Az egyik, hogy a globalizációnak ma sajnos nem az előnyeit élvezzük, hanem a deglobalizációnak a hátrányait kezdjük érezni, aminek az egyik legfontosabb része az, hogy a beszállítási láncok nem jobbak lesznek, jobbá válnak és az árak csökkennek, hanem az árak emelkednek. Tehát ez inflációt gerjesztő lépés.

A második: a kínai piac magába küzd azzal, hogy a vásárlóképesség nagyon erősen lecsökkent. Az ingatlanpiac már évek óta áll, és egy jó ideig még állni fog. A munkanélküliség nagyon a magas Kínában. Tehát Európának egy fontos vevőpiaca elég erősen megbicsaklott.

És jön most a harmadik, hogy sajnos nemcsak Európa, hanem Amerika is ezzel a büntető adókkal próbálja – ez inkább politikai sztori – rövid időre védeni a saját piacait, de ezzel nem lehet védeni a saját piacot. Mert azt jelenti ez, hogy alapjában megdrágulnak a termékek és azok, akik meg akarják venni a terméket, azok úgyis ki fogják fizetni. Tehát ez azt jelenti, hogy az európai embereknek is, de Amerikában az amerikaiaknak is a büntető adók inflációt gerjesztenek, mert ez emeli az árakat. Ezzel minőségileg nem lesz jobb az európai termék, nem lesz a világpiacon innovatívabb.

Tehát, hogy mennyire fogja ez érinteni? Pillanatnyilag ez látható, hogy fogja érinteni, és ennek már a kihatását is látjuk előre: két lényeges piaci rész mozdult, az egyik az arany, a másik pedig az államkötvényeknek a kamatszintje.

Iványi Ildikó: Igen, a következő kérdés pont erre irányult, hogy folyamatosan azt lehet hallani a világ vezető gazdaságaiból is, tehát Amerika, Európa, de ide érthetjük ugye Japánt a UK, ami ugye egy különálló rész, hogy a kamatai a kötvényeknek emelkednek. Na most nyilván erről keveset beszéltünk, mert folyamatosan korábban arról volt szó, hogy a kamatok csökkennek, és hogy ez jó a gazdaságnak. De most egy kamat emelkedésről lehet tájékozódni.

Azt kérdezik a befektetők, hogy ez összefügg-e azzal, hogy a globális gazdaságban a kép az nem annyira pozitív? Illetve nagyon nagy a félelem a globális piacokkal kapcsolatban, aminek lehet egy alapja a geopolitikai helyzet is.

Mi az oka konkrétan annak, hogy a kamatok emelkednek és ez egy tartós folyamat lesz, vagy pedig ez is most egy ilyen pillanatnyi kép, tehát egy rövid időről beszélünk? Itt ugye nem a egyéves, kétéves, hároméves kötvényeknek a kamatairól beszélünk, hanem a hosszútávú, tehát 5-10-15-20 és még hosszabb távú államkötvényeknek a kamatáról.

János Zsolt: Pont azt látjuk pillanatnyilag, hogy a piaci kamatokat irányítani nem annyira egyszerű, mint ahogy ez hosszú ideig tűnt. A központi bankok, az európai központi bank egy ideje csökkenti a kamatokat, a rövid kamatokat. Ennek ellenére a közép-, hosszútávú kamatok emelkednek. A FED megtette a vész-kamatcsökkentési lépést anélkül, hogy lett volna vészhelyzet. És azóta a piacok emelték a hosszú futamidejű kamatokat, és ez most már elérte a kétéves államkötvényt is. Csak ha belegondolunk, hogy szeptember közepe óta 3,6 %-ról, most már olyan 4,2-4,3 %-ra emelkedett a kamat – ez elég radikális.

És ahhoz, hogy a hosszú futamidejű kamatok is lent maradjanak, ahhoz a FED és az EKB is azt kellene csinálja, amit a japánok megtettek évtizedeken keresztül, hogy a japán központi bank nemcsak rövid kamatokat irányított, hanem elkezdett hosszabb futamidejű kötvényeket is felvásárolni, és így mesterségesen lent tartotta a hosszú futamidejű kamatokat is.

Tehát itt a piac versenybe száll a központi bankokkal, és azt mondják, oké, kamatot alacsonyan akartok tartani, mi úgy látjuk, hogy ez a lépésetek hibás, mert a kamatcsökkentés, annak ellenére, hogy erős az amerikai gazdaság, az oda fog vezetni, hogy az infláció növekszik. Trumpnak a büntető adója odavezet, hogy infláció növekszik. Ha minden ígéretet, vagy csak a felét megvalósítja abból, amit most megígér és megválasztják, akkor az inflációt növeszti. Tehát a piac azt mondja, hogy emeljétek meg a kamatot, ha nem, nem fogjuk megvásárolni az államkötvényeket.

Van egy olyan kijelentés, hogy ’Never fight the FED’, tehát hogy nem érdemes a központi bankok ellen fogadni. Aktuálisan pont ezt látjuk, hogy a piacok szembemennek a központi bankokkal és azt mondják, hogy mi nem fogadjuk el az alacsony kamatszintet, mi többet akarunk látni, mert az egyik oldalról arra számítunk, hogy növekszik az infláció ideális esetben, ha tovább is erős a gazdaság és itt Amerikáról beszélünk.

Az európai helyzet az katasztrofális, tehát az is teljesen szétvált: amit hosszú időn keresztül láttunk, hogy Európa és Amerika egyben tudtak menni, egy ütemben cammogni. Ez az elmúlt években a lockdown óta azt lehet mondani, hogy így teljesen radikálisan szétesett, mi recesszióban vagyunk, Amerika pedig 3,3 % növekszik, tehát a kamat lépések itt és ott teljesen mások kell legyenek.

Már van egy olyan gondolat is, hogy az európai központi bank a következő gyűlésen esetleg nem csak 0,25, hanem 0, 5 %-kal csökkent, vész-kamatcsökkentést fog végrehajtani, mert annyira rossz helyzetben van az európai gazdaság.

Iványi Ildikó: Hát akkor erről még biztos, hogy nagyon sokat fogunk beszélni, pedig ugye sokan úgy gondolták, hogy ez a kamat-infláció páros a beszélgetésekből lassan majd kikopik már és egészen más dolgokról fogunk beszélni, de úgy néz ki, hogy ez a téma még tartósan velünk fog maradni.

János Zsolt: Úgy tűnik, hogy egészen más oldalról jön vissza az infláció. Az, amit figyeltünk, azt az ablakot becsuktuk, de van a háznak egy jó pár további ablaka és pincéje és kéménye, és valahonnan újra jön vissza. A következő felvételeinkre egy dolog tűnik nyugtatónak, hogy legalább egy kérdés remélhetőleg el lesz döntve, hogy ki lesz a következő elnök Amerikában. Reméljük, hogy ez tisztán eldől a jövő héten, mert ha nem, akkor zavaros lesz ez a piacoknak. Ezért inkább azt lehet mondani, hogy mindegy, hogy ki lesz, csak legyen ez egy tiszta döntés.

Iványi Ildikó: A következő alkalommal, amikor már így találkozunk, akkor már lesz eredmény. És akkor arról is tudunk majd egy pár szót beszélni.

——————

Beszélgetőpartnerek:

Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere

János Zsolt, nemzetközi piaci elemző

——————

Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban?

Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes/

Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/

——————-

A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit.

Szeretnéd, hogy a pénzed tényleg a Te céljaidért dolgozzon?​

A PFS befektetési konzultációján segítünk megtalálni az ideális megtakarítási formát, akár meglévő, akár új befektetési lehetőségeket keresel.​

Ismerd meg a szerzőt!

Picture of Törökné Iványi Ildikó

Törökné Iványi Ildikó

Pénzügyi tervezőként a befektetési piac a szakterületem. A pénzügyi döntéseink meghatározzák a jelenünket és a jövőnket is. A média zajban nehéz eligazodni, ezért írok blogot, készítek vlogokat és szervezője is vagyok a „Díványbeszélgetések” -nek.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban?

2024.11.20.

14:00

2024-11-20
Hozzájárulok adataim kezeléséhez a adatkezelési tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.
Megértettem és elfogadom az adatkezelési tájékoztatót.

2024.11.20.

14:00

Díványbeszélgetés a tőkepiacról

(A gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi szabályzatot és feliratkozol a hírlevélre és eDM-re)