Mikulás-rali és a forint lehangoló árfolyama: érdemes most kivárni?

Mikulás-rali és a forint árfolyama: érdemes most kivárni?

A forint árfolyamának alakulása, az európai és globális piaci mozgások, valamint a befektetési stratégiák időzítése mind aktuális kérdések, melyek számos befektetőt foglalkoztatnak. Szakértőink beszélgetésében ezek a témák kerültek fókuszba, különös tekintettel a rendszeres befektetések előnyeire és a ‘timing’ kockázataira. A beszélgetés során érintették az év végi Mikulás-rali lehetőségét is, hasznos tanácsokat nyújtva a befektetők számára.

Iványi Ildikó: Az utóbbi időben a forint az euróval szembeni árfolyama jelentősen emelkedett, ami nyilván arra is ad következtetést, hogy a deviza piacok ingadozása leképezi a gazdasági folyamatokat. Ezzel párhuzamosan több részvénynek az árfolyama is eléggé magasan értékelt. Sok befektető egy ilyen helyzetben elbizonytalanodik és azt mondja, hogy inkább kivár, vár egy korrekciót. Mi erről Önnek a véleménye?

János Zsolt: Pont olyan piaci helyzetekben, amit most is látunk: 2023 kivételes nagyon erős tőzsdei év volt, 2024-ben úgy alakul, hogy nagyon erős év lesz. Ez általában kialakítja a befektetőkben – és főleg azokban, akik szeretnének ideális időben ki vagy beszállni – azt a reflexet, hogy akkor jó lenne kivárni egy korrekciót. A döntő kérdés mindig az, hogy mit szeretne a befektető?

Ha benne vagyok a piacban, akkor kivenni nyereséget. Ez lehet, de ha csak arra spekulálok, hogy az árfolyamok visszakorrigálnak és akkor majd megfelelő árfolyamon újra be fogok szállni, ez 2 oldalról nagyon nehéz döntés. Az egyik, hogy abban a pillanatban, amikor a nyereséget realizáltam, a legtöbb európai országban ma ezt a nyereséget meg kell adóznom. És attól függ, hogy milyen országnak az adószintjét vesszük, olyan 20 és 40 % között a nyereségből egyből elvitte az adó. A második, ami nagyon nehéz, hogy azt mondani, hogy oké, akkor mélyebb árfolyamokon újra beszállok. A mélyebb árfolyamok azt jelentik, hogy nagyon pesszimista kell legyen a hangulat, és a kérdés az, hogy milyen korrekció után – 5 %, 10 %, 15-20-30 % után – hol szállok esetleg újra be?

Iványi Ildikó: Egy ilyen helyzetben, amiben most mi vagyunk, ugye tegnap 415 forint körül volt 1 euró, de a 410 forint feletti magaslatokba vagyunk már jó ideje, illetve nyilván a piacról hallunk különböző híreket, ami a bizonytalanságot csak erősíti. Ha van egy pénzösszeg, ami a rendelkezésemre áll és ezt szeretném befektetni, akkor egy olyan megoldás, hogy eldarabolom, tehát ilyen rendszeres befektetést eszközök belőle, ez egy kicsit segíthet nekem és csökkentheti a kockázatokat?

János Zsolt. Tehát a rendszeres bevásárlás vagy részkivétel a piacból ez mindig ezt az úgynevezett ’timing’, az időzítés kockázatát tudja csökkenteni. Az nem kérdés, ha tudnám én azt, hogy 2025 május második hetében lesz a legmélyebb pont a tőzsdéken, akkor nem kérdés, hogy úgy állítanám össze a stratégiáikat, hogy ha van befektethető pénzem, akkor majd azt ott fektetném be, ott vásárolnék bele és ha ki kell venni pénzt, akkor nem várnám ki már május 2. hetét, hanem most kivenném a pénzt.

Ezzel újra és újra ki kell békülni, hogy akkor is, hogyha vannak állandóan jóslások, ezt nem tudja senki. Még azt se tudjuk, hogy ma délután mi fog történni a világon. Ezért a rendszeres bevásárlás csökkenti azt a kockázatot, hogy ne minden egyszerre legyen betéve.

Ha pénzt akarok kivenni, akkor erre megvan a lehetőség ugyanúgy, részekbe kivenni, és akkor így az átlag vétel vagy eladási árfolyamot tudom kompenzálni. Vannak olyanok, akik azt mondják, hogy ez a rendszeres vásárlás azt mondja, hogy halvány fogalmam nincs, hogy mi lesz, és ezért csinálom ezt. Igen, aki ezt be tudja vallani, hogy nem tudja, hogy mi lesz, az ezt így tudja kezelni.

Azok, akik arra várnak, hogy jön a korrekció, azokat a piac azzal szokta berántani, hogy nem jön a korrekció, ha jön, akkor túl kevés korrekció van. Ők kint állnak, várnak, várnak, várnak és csak azt figyelik, hogy mi mindenről maradtak le. És a kérdés az, hogy ki mikor dobja be a törölközőt, és akkor beugrik megint egy olyan szinten, ami lehet, hogy azután kemény tapasztalatot hoz neki, mert visszakorrigál a piac és akkor sajnálja megint saját magát: egyszer azért, hogy nem volt benne, azután az is sajnálja, hogy benne van és veszteséget néz.

Iványi Ildikó: Közeledünk egy jeles decemberi naphoz, amivel kapcsolatban vannak különböző nézetek, illetve keringenek különböző legendák. Ön mit gondol, hogy most a Mikulás a puttonyában hoz egy ralit? Vagy pedig most ezt a ralit ebben az évben ki fogjuk hagyni, nem lesz látványos rali?

János Zsolt: Igen, tehát ha valaki ezt kérdezi meg és az az érzésem, hogy egy kicsit kapzsi oldalról kérdezi ezt, akkor azt kell mondjam, hogy hát ideje, hogy felébredjen, mert az év végi rali, ha úgy nézzük, akkor a választás óta zajlik. Tehát annyira erős, mint az idén a november, már rég nem volt, és a piacok egyelőre tovább is élvezik azt a gondolatot, hogy a szabályozás csökkenni fog, adócsökkentések fognak jönni, főleg az amerikai piac befele fordul, ezért több likviditás kerül oda. Pillanatnyilag az amerikai piac, mint egy porszívó szívja a dollárt a globális piacokból.

Tehát azt lehet mondani, hogy zajlik már ez az év végi rali, hogy egy kicsit ez hosszabb lehet, mert normális esetben ez a ’Santa Claus rally’ mindig karácsony és szilveszter közötti pár nap. Ez akkor szokott kialakulni, hogyha az év nem volt olyan erős, mert akkor a nagy vagyonkezelők próbálnak még hamar december 31. előtt bevásárolni olyan pozíciókat a mérlegekbe, ami az év alatt nagyon jó volt azért, hogy ki tudják mutatni majd a december 31-ei kimutatásban, hogy mennyire fantasztikusak voltak, hogy a sztárok benne voltak náluk, ezért egy ilyen kirakat tupírozás történik.

Hogy az idén ez szükséges lesz-e, azt majd meglátjuk. Még egyelőre az látszik, hogy a piac nagyon optimista, technológiai szektor barátnak tűnik Trump. Az érdekes az, hogy még nincs is felavatta, mint elnök, de már úgy kommunikál, úgy viselkedik, mint hogyha az lenne.

Van egy kép, ami Trumpnak jobban tetszene, de úgy tűnik, hogy nem sikerül, az az, hogy legyen egy korrekció január huszadika előtt azért, hogy mélyebb szintről tudjon az ő mérlege a tőzsdével indulni. Ő szereti saját magát, dicséri, hogy mennyire jó elnök. Ezt láttuk, hogy az első Időszakban, 2016 után hogyan veregette a vállát mindig, amikor a Dow Jones index új csúcsértéket ért el, mint hogyha az összefüggésben lett volna vele. Ugyanúgy most nem tetszik neki az, hogy nem megfelelő elnök van a Fehér Házban, és ennek ellenére mennek felfele a tőzsdék.

Iványi Ildikó: Lehet, hogy nem kellett volna minden puskaport kilőni. De hát majd meglátjuk, hogy január huszadika után hogyan alakulnak a piacok. Még január huszadika előtt lesz egy hosszabb beszélgetésünk, amikor már több mindent fogunk majd látni az amerikai piacról is, az európairól is és egyáltalán a globális piacokról.

János Zsolt: Abszolút, tehát az aktuális helyzet megadja azoknak a lehetőséget, akik a poharat félig teli látják, de azoknak is megvan elég indok körbe, akik azt mondják, hogy nem, ez a pohár most már félig üres. Ez a napi helyzet a piacokban, tehát minden nap vannak pesszimisták és optimisták. Az érdekes az, hogy az arányok mindig csak 1- 2 % -kal elég, hogy eltolódjanak, hogy az árfolyamok vagy emelkedjenek, vagy csökkenjenek.

Iványi Ildikó: Nagyon szépen köszönöm, hogy a mai napon is megosztotta velünk gondolatait és az érveit a befektetések mellett-ellen, illetve beszélt a kockázatokról is. A jövő héten hasonló izgalmas kérdéssel folytatjuk majd a beszélgetést.

——————

Beszélgetőpartnerek:

Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere

János Zsolt, nemzetközi piaci elemző

——————

Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban?

Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes/

Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/

——————-

A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit.

Szeretnéd, hogy a pénzed tényleg a Te céljaidért dolgozzon?​

A PFS befektetési konzultációján segítünk megtalálni az ideális megtakarítási formát, akár meglévő, akár új befektetési lehetőségeket keresel.​

Ismerd meg a szerzőt!

Picture of Törökné Iványi Ildikó

Törökné Iványi Ildikó

Pénzügyi tervezőként a befektetési piac a szakterületem. A pénzügyi döntéseink meghatározzák a jelenünket és a jövőnket is. A média zajban nehéz eligazodni, ezért írok blogot, készítek vlogokat és szervezője is vagyok a „Díványbeszélgetések” -nek.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban?

2025.01.15.

14:00

2025-01-15
Hozzájárulok adataim kezeléséhez a adatkezelési tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.
Megértettem és elfogadom az adatkezelési tájékoztatót.

2025.01.15.

14:00

Díványbeszélgetés a tőkepiacról

(A gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi szabályzatot és feliratkozol a hírlevélre és eDM-re)