Az utóbbi hetekben szakértőink részletesen tárgyalták a különböző részvénykosarak mögötti ötleteket, fantáziát. A mai beszélgetés során kiemelték a mag- és szatellit stratégia fontosságát, melyben a Best of Income és Best of Dividends kosarak a stabilitást szolgálják, míg az olyan kosarak, mint az egészségügy, Telemedia, Kopernikus és E-mobility szatellitként funkcionálhatnak. A portfóliók rendszeres, 3-5 éves felülvizsgálata elengedhetetlen, hogy alkalmazkodjunk a piaci változásokhoz és megőrizzük a befektetések hatékonyságát. A kockázattűrőképesség és likviditás figyelembevétele segíti a befektetőket a megfelelő arányok kialakításában, legyen szó konzervatív vagy agresszívebb befektetési stratégiáról.
A részvénykosarak beilleszthetőése a mag- és szatellit stratégiába
Iványi Ildikó: Az elmúlt hetekben a részvénykosarakból beszélgettünk hosszasan, és különböző téma kosarakat részletesen átbeszéltünk Hogyha egy ügyfélnek most valamelyik megtetszett, valamelyik részvénykosár, akkor jogosan teszi fel a kérdést, hogy ez hogyan illeszthető be egy portfólióba?
Sokszor beszélünk egy stratégiáról: a mag -szatellit stratégiáról. Ebbe ezek a részvénykosarak hogyan illeszthetőek bele? Hogy gondolkodjon erről egy ügyfél, hogy milyen arányban szerepeljen mondjuk az ő portfóliójában egy ilyen részvénykosár?
János Zsolt: A legegyszerűbb megközelítés ebben a mag és szatellit ötletben azt mondanám, hogy a stabilitás tud lenni. Tehát mag-befektetés lehet minden olyan eszköz, amelyekben vagy kötvény+részvény alapjában már benne van, mert ugye az, hogy a vagyonkezelő kötvény-részvény arányt tud kezelni már ez stabilabbá tesz egy portfóliót. Itt a klasszikus arányok a30 % részvény, 70 % kötvény, vagy a legagresszívabb verziók megfordulnak, és átfordul 60 % részvény 40 % kötvényre. Ez az első lehet, mint gondolat.
Ehhez az ötlethez azokból a portfóliókból, amit megnéztünk, megbeszéltünk, alapjában ugye a leginkább a Best of Income passzolhatna bele, mert abban benne van az osztalék is, és a kötvények oldaláról a kamat is. Ez lehet mag. A dividend stratégia – például Best of Dividends az már lehet mag stratégia, ha elfogadom azt, mint befektető, hogy itt a stabilitást csak a részvény világon belül nézem meg, mert ugye általában – erről beszélgettünk, hogy -azok az eszközök, amelyek osztalékot fizetnek ki, ott nem az árfolyam növekedési fantázia az, ami nagyon erős, hanem ezeknél inkább az osztalék kérdése a fontos a cash flow oldaláról.
Tehát, hogyha ezt nézzük meg, akkor így ebből a szempontból a Best of Income és a Best of Dividends kosarak lehetnek mag stratégiák részei, vagy alapjában, hogyha valakinek nincs annyi pénze, mert ugye ez anyagi kérdés is, hogy fel tudok építeni annyi szatellitet, akkor lehet, hogy csak ezzel a 2 -vel oldom meg alapjában a portfóliómat.
A többi szektor az mind klasszikus szatellit: az egészségügy, a Telemedia, a Kopernikus, az E-mobility, amit megnéztünk, a hagyományos részvénykosarak, az ingatlan részvényalapok is alapjában. Tehát ez inkább, mint szatellit, amit itt kézbe veszünk, mert ezeknek nagyobb a kilengése és a tőkeáramlások a különböző szektorok között nem egyszerre történnek meg, hanem általában a különböző szatellitekből egyikbe másikba átáramlik a likviditás.
Portfóliók felülvizsgálata: mikor és hogyan?
Iványi Ildikó: Még egy fontos kérdés, ami így a beszélgetések során felmerül időről időre, és ez ide is passzol, hogy mennyi időközönként vizsgálja meg a portfólióját a befektető? Mondjuk ebből a szempontból, vagy pedig, hogyha ő beleszeretett valamelyik részvénykosárba valamikor, akkor ő változtasson rajta és ha igen, akkor milyen szempontok alapján?
János Zsolt: Hát szerintem csak az elmúlt éveket vagy évtizedeket, ha megnézzük, akkor ebből lehet érezni, hogy azért olyan 3-5 évente érezzük azt, hogy vannak új kialakuló hullámok. Most csak az utolsó elmúlt 5 évre, ha visszamegyünk, akkor ebben benne volt egy radikális covid sokk, és ebből kialakuló témakörök. Azután ebből újra helyreállt a piac és abból jöttek új divatos iparágak. Most azt látjuk, hogy benne vagyunk egy poszt covid kialakulásában. Már kezd a mesterséges intelligencia nagyon erős hype-ja is lehűlni,
Tehát egészségesen azt mondanám, hogy legalább 3-5 évente érdemes a portfóliókat felülvizsgálni, megnézni, hogy körbe mi történik. Aki esetleg napi szinten, heti szinten a videókat figyeli, ebből már kap impulzusokat és észreveszi, hogy a sztori vonalak, a narratívák mennyire változnak meg és ez elég lényeges, mert hogyha ezt nem csinálom meg, akkor azt tapasztalom, legalábbis én a gyakorlatban ügyfeleknél, hogy túl hosszú ideig már lerágott csontokon rajta vannak, és nem veszik észre, hogy már megváltozott rég a storyline. Ezért 3-5 év lenne a minimum, amit érdemes betervezni, hogy felülvizsgáljuk a portfólió összeállítást.
Kockázatkezelés és likviditás a portfólióban
Iványi Ildikó: Ezt azért is kérdeztem, mert volt olyan visszajelzés is, hogy hát ezek nagyon jó ötletek, amelyekről mi itt beszéltünk a részvénykosarak kapcsán, de maga az ötlet az nem szentesít semmit, ugye?
János Zsolt: Hát az ötlet az magában az jó lehet, de ugye semmi nem tud olyan erős lenni, mint egy ötlet, amelyiknek eljött az ideje és semmi nem annyira unalmas, mint egy ötlet, amelyiknek lejárt az ideje.
Tehát ezért persze az ötleteket megnézni az jó, de azt is kell lássam, hogy körülbelül milyen ciklikus fejlődésben van az az ötlet pillanatnyilag: egy olyan időszak van, ahol éppen felébred az egész ötlet, vagy már dübörög az ötlet, vagy éppen a lejáró a végén vagyunk? Ami nem azt jelenti, hogy megszűnnek az ötletek, csak nem áramlik plusz annyi tőke bele, hogy ez hajtsa az ötletet azon felül, ami esetleg a belső értéke lenne.
Iványi Ildikó: Hogyha egy ügyfélnek van már egy portfóliója, amelyben mondjuk befektetési eszközalapok, esetleg kötvény és részvény is van, de ő most azt gondolja, hogy ezekkel a részvénykosarakkal még kiegészítené az ő portfólióját, akkor ugye ez egy szatellit termék lesz benne. Ezt ő milyen arányban tegye meg?
János Zsolt: Az arány valójában a kockázat tűrőképességen múlik. A másik, ami lényeges, a rendelkezésre álló likviditás. A kockázattűrő képességet, plusz a likviditást tudom kombinálni, mert ha magasabb a kockázattűrő képességem, tehát nagyobb kilengéseket is elfogadok a különböző iparágaknál, akkor ezt a likviditással tudom kombinálni azzal, hogy rendszeresen belevásárolok.
Ezzel le tudom rövidíteni az ideális befektetési időt. Itt nem tudok egy képletet mondani, azt mondom, hogy ez az általános, mert még túl sok kérdés van: főleg az anyagi kérdés a háttérben az, ami nagyon döntő, hogy mekkora tőke áll rendelkezésemre. A mag és a szatellit konzervatív oldalról lehet 70 % mag, 30 % szatellit, de akár agresszív verzióban elmehet 30 % mag és 70 % szatellitbe, ami fel van osztva azután sokkal több apró témába.
Iványi Ildikó: Nagyon szépen köszönöm, hogy megosztotta ma is velünk ezeket a gondolatokat a részvénykosarakkal kapcsolatban. Folytatjuk majd a jövő héten más hasonló érdekes témákkal a beszélgetésünket, és megpróbálunk mindenkinek, ha nem is azt mondom, hogy ötleteket, de olyan gondolatokat elültetni a fejébe, amelyekről aztán majd részletesebben a saját tanácsadójukkal tudnak a befektetők beszélgetni.
——————
Beszélgetőpartnerek:
Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere
János Zsolt, nemzetközi piaci elemző
——————
Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban?
Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes/
Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/
——————-
A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit.