Stagfláció árnyékában – Hogyan reagálnak a piacok a FED kommunikációjára?

Stagfláció árnyékában – Hogyan reagálnak a piacok a FED kommunikációjára?

Eheti vlogunkban az amerikai jegybank (FED) friss kommunikációját és annak piaci hatásait elemezték szakértőink. A beszélgetés aktualitását a FED elnöke, Jeremy Powell nyilvános szereplése adta, mely a befektetői közösség megnyugtatását célozta. A diskurzusban szó esett a stagfláció veszélyéről, a Trump-kormányzathoz köthető politikai befolyásokról, valamint a piacok alkalmazkodóképességéről.

Iványi Ildikó: Nagyon szerencsések vagyunk, itt az elmúlt hetekben mindig akkor beszélgetünk, amikor éppen valami aktualitás van, valami új dolog történik a piacon. Most például ugye az az aktualitás, hogy tegnap a FED elnöke kiállt a nagyközönség elé, és nyugtatta tulajdonképpen a piacot. Valóban ez így van-e? Ezt jól érzik-e azok, akik követik az eseményeket, vagy pedig, ha a függöny mögé nézünk, ahogy szoktad mondani, akkor azért még látunk bonyodalmakat?

János Zsolt: Hát az, hogy aktuálisan felvételt csak akkor készítsünk, amikor valami esemény van, ez január huszadika óta nagyon egyszerű, szinte percenként valami ömlik a világra a Fehér Házból, ott az össze-vissza csapongó figurától. Ehhez képest azt kell mondjam, hogy Jeremy Powell egy nagyon megfontolt, reflektált, nyugodt, átgondolt, higgadt szerepet mutatott tegnap. Ebbe a piacok most már kezdenek kapaszkodni is, hogy legalább van valaki, aki, mint egy ilyen kiszámítható, nyugodt pont még megmaradt.

A piacok azért kapaszkodnak ebbe, mert az amerikai központi bank, a FED már egy jó pár éve azt lehet mondani, hogy évtizedek óta nemcsak Powell, hanem előtte is az elnökök kialakították azt a nem leírt szabályt, hogy ők felkészítik a piacot arra, hogy mi várható, és a tegnapi sajtókonferencia előtt 98 %-ban a piac arra volt beállítva és beárazva, hogy nem lesz kamatlépés, Jeremy Powell azt fogja jelezni, hogy jobb kivárni és inkább később, mint túl korán kapkodva lépni.

Ami a leglényegesebb, hogy bekerült a sajtóközleménybe egy szó: az a stagfláció, ami szokatlan volt, mert ilyen formában ezt így a FED nem szokta megnevezni. Ez teljesen tisztán azt mutatja, hogy a vám-féle csapongások és összevisszaságok, amit Donald Trump állandóan okoz és ha csend kezd bekerülni a vödörbe, akkor megint felkeveri a vizet hamar. Ez oda vezeti a FED-et, hogy a dupla mandátuma, amivel ő kellene dolgozzon, tehát a foglalkoztatottsági szint minél magasabb legyen, az árstabilitás meglegyen, hogy ez a kettő ütközik egymással. Nehéz a helyzete a FED-nek a klasszikus eszközeivel, a likviditás irányításával ezt a kettőt egyszerre kezelni.

Iványi Ildikó: Ha már említetted a stagflációt, ugye ez itthon sem egy ismert fogalom, egy pár szót mondjunk róla, hogy ez mit is jelent, mert inflációról, deflációról hallottunk, meg beszélgettünk is egyszer-kétszer már előfordult a mi kommunikációnkban is ez a kifejezés, de azért beszéljünk róla, hogy akik hallgatnak, néznek bennünket, azok tudják ezt elhelyezni.

János Zsolt: A német nyelvnek és az angolnak is ez egy ilyen tulajdonsága, hogy különböző szavakból kombinálódik hirtelen egy következő kifejezés, ami az aktuális helyzetet esetleg jobban összefoglalja. Ez a stagfláció is egy új kifejezés, ami még most jelent meg és összetevődik abból, hogy stagnál a piac. Tehát a vámoknak megvan egy ilyen veszélye, hogyha a múltat megnézzük legutoljára a harmincas években volt ilyen magas szintre rántva a vám.

Ennek az egyik fő konzekvenciája az volt, hogy összeomlott, ha úgy nézzük, az amerikai kereskedelmi rendszer: az import is, az export is. Tehát recesszióba, stagnálásba ment az amerikai gazdaság. Ez az egyik fogalom. Normális esetben ezt az amerikai központi bank, a FED azzal tudná kezelni, hogy likviditást ad a piacoknak, tehát kamatot csökkent, plusz felvásárol kötvényeket.

A másik oldalán pedig van az infláció, ami a vámokkal kapcsolatosan azért tud megjelenni, mert pillanatnyilag azt látjuk, hogy megint a beszállítási láncok megállnak, főleg Amerika és Kína között. Ez azt jelenti, hogy megvan a kereslet, kevesebb lesz a kínálat. A raktárak ezt most még pillanatnyilag tudják kompenzálni, de ilyen május közepére-végére számítanak az elemzők azzal, hogy nem lesz elég utánpótlás és akkor az árak elkezdenek emelkedni. Na most az áremelkedést normálisan a FED kamatemeléssel vagy likviditás csökkentésével kezeli.

Iványi Ildikó: Jeremy Powell egyébként is nyomás alatt van Donald Trump miatt, hiszen Donald Trump nagyon szeretné, hogyha valamilyen indokot vagy módot találna arra, hogy őt eltávolítsa a FED elnöki pozíciójából, de erre is utalt a beszédében, hogy ez nem olyan egyszerű, hogy őt elmozdítsák.

János Zsolt: Már a beszéde előtt így megvolt a konszenzus, hogy erre a kérdésre hogyan fog reagálni, és erre az a válasza alapjában, hogy ’no comment’. Tehát nonszensz gondolatokat nem kell szétrágni és kommentálni, és így is reagál erre. Azt lehet mondani, hogy elég higgadtan.

Ez azt is mutatja, hogy egy lényeges stabilitást a nyitott piacokba, ahol erős a gazdaság az is jelent, hogy a központi bank és a politika között nincs direkt összefüggés. A központi bankok próbálják minél függetlenebbé tenni a lépéseket, és azt az érzést nem is engedik meg, hogy az alakuljon ki a piacokban, hogy a politika beleszólhat.

Van olyan ország, ahol a politika beleszól és állandóan azt hiszik, hogy a központi bankároknak a munkáját tudják dirigálni. Ott látjuk is, hogy nagy a bizonytalanság a piacokban. Csak reméljük, hogy tovább ellenáll Jeremy Powell is és a piacok is hangsúlyozzák azt, hogy ezt akarják látni, minden konzekvenciával.

Iványi Ildikó: Jól látják most a befektetők, hogy egy kicsit, mint hogyha nyugodtabb lenne a piac? És ez nemcsak a FED politikájának, hanem annak is köszönhető, hogy moratórium van a vámok bevezetésére?

János Zsolt: Ami fontosabb, hogy egy pár napig nem volt, – nem tudjuk, hogy miért, lehet, hogy nincsen térerő – Donald Trump oldaláról bolygató tweet. Habár tegnap este pontosan a sajtókonferencia előtt jött ki egy hír, ami pillanatnyilag a hétvégére tervezett első  hivatalosabb kínai-amerikai tárgyalások előtt azt a hírt hozta, hogy akkor Donald Trump jelezte, hogy mindenesetre ragaszkodik ő ahhoz, hogy a 145%-os kijelentett vám Kínával szemben mindenesetre megmaradjon.

A piacok hozzászoknak ehhez a csapongáshoz, egyre intenzívebb és agresszívabb kellene legyen, hogy erre reagáljanak. Még van egy: a moratórium tart 3 hónapot, be volt jelentve ápr. 10-én, addig annyi minden történik. Normális esetben régebb azt mondtuk volna, hogy 3 hónap az nem sok lehet, hogy lesz egy-két tárgyalás. 2025-ben azt látjuk, hogy 3 hónap az 100 nap – ez ugyanannyi körülbelül, mint amennyi ideje Donald Trump elnöki felavatásból ugye kilépett. És azóta az az érzésünk, hogy eltelt 10 év, annyira hiper-aktivitásokban van benne. Tehát a piacok nagyon hamar hozzászoknak minden környezethez és alkalmazkodnak.

Iványi Ildikó: Ez jó, mert legalább valamennyit kivesznek a bizonytalanságból, mert azt sugallják, hogy azért van némi nemű stabilitás is ezzel, hogy alkalmazkodnak.

János Zsolt: A pókerben is az a csali, amit egy valaki bevetett, az első alkalommal egy csali és egy meglepetés, hogyha újra és újra és újra ugyanazt a lerágott csontot dobja be, hát akkor valamikor már senki nem reagál rá.

Iványi Ildikó: Oké, akkor mi majd fogunk reagálni az eseményekre ezekben a beszélgetésekben is, illetve a Kávézacc podcastokban is. Hallgassanak, kövessenek bennünket és a jövő héten ugyanilyen izgalmas témával jelentkezünk.

——————

Beszélgetőpartnerek:

Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere

János Zsolt, nemzetközi piaci elemző

——————

Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban? Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes-megtakaritas/  

Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/ 

——————

A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit.

Business illustrations by Storyset

Szeretnéd, hogy a pénzed tényleg a Te céljaidért dolgozzon?​

A PFS befektetési konzultációján segítünk megtalálni az ideális megtakarítási formát, akár meglévő, akár új befektetési lehetőségeket keresel.​

Ismerd meg a szerzőt!

Picture of Törökné Iványi Ildikó

Törökné Iványi Ildikó

Pénzügyi tervezőként a befektetési piac a szakterületem. A pénzügyi döntéseink meghatározzák a jelenünket és a jövőnket is. A média zajban nehéz eligazodni, ezért írok blogot, készítek vlogokat és szervezője is vagyok a „Díványbeszélgetések” -nek.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban?

Karrir - Mit csinálunk?

Tervezd velünk ügyfeleid jövőjét - és a saját szakmai karrieredet is!

2025.07.02.

14:00

2025-07-2
Hozzájárulok adataim kezeléséhez a adatkezelési tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.
Megértettem és elfogadom az adatkezelési tájékoztatót.

2025.07.02.

14:00

Díványbeszélgetés a tőkepiacról

(A gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi szabályzatot és feliratkozol a hírlevélre és eDM-re)