Eheti vlogunkban szakértőink a friss amerikai–kínai vámmegállapodás hátteréről, valódi hatásairól és a globális gazdasági környezetre gyakorolt következményeiről beszélgettek. Szóba kerültek a piacokon uralkodó bizonytalanságok, az amerikai elnök stratégiájának következményei, valamint Európa válaszlehetőségei. Kiemelt figyelmet kaptak a technológiai szektor mozgásai, az európai gazdasági önállóság kérdése és a geopolitikai kihívások is. A beszélgetés mélyebb betekintést nyújt abba, hogyan hat egy politikai alku a globális piacokra, és mi lehet ebben Európa szerepe.
Enyhülést hoz a piacokra az amerikai–kínai vámmegállapodás?
Iványi Ildikó: Egy hatalmas ’deal’-t jelentett be Trump, a hétvégén megállapodtak Kínával a vámokat illetően. Azért ez a megállapodás felvet egy pár kérdést, ami elérkezett hozzám is, hogy ez most enyhíti ezt a bizonytalanságot, ami van a piacokon, vagy pedig ez most csak egy átmeneti megoldás, egy átmeneti megegyezés lehet a 2 ország között?
János Zsolt: Hát ezt több elemző szedi pillanatnyilag szét, és a Trump rajongói azt mondják, hogy mennyire fantasztikus tárgyaló képessége van Trumpnak, megegyezett Kínával. Van egy másik oldal is, ami azt pedzegeti, hogy lehet, hogy még menekült Trump abból a helyzetből, hogy a bíróságok az április 2-án bevezetett vámlépéseit felfüggesztik, mert ő egy olyan törvényre hivatkozik, amelyik évszázadokkal ezelőtt még valahol megmaradt, és mindenki elfelejtette, és hogy ez nem releváns. Tehát ez az egyik.
A másik, ha megnézzük komolyan, akkor Kína volt az egyetlen nagyon erősen fellépő külföld. Fenyegette is Trump a külföldöt április 2. után, hogy akkor nehogy legyenek visszavámok, mert akkor ő még keményebb lesz. És egy jó pár ország, inkább elég hamar ott volt és próbált vele tárgyalni. Tehát azt jelezte neki, hogy igen, mi könyörgünk, amit ugye szeretne Trump látni.
Kína nem. Kína nagyon erősen emelte a vámokat egészen fel 125%-ra, és utána azt mondta, hogy innen tiszta fölösleges emelni, mert most hogy 125% vagy 500% vagy 1000%, az mindegy, ezen a szinten úgyis megállna minden a 2 ország között. Most Kína is visszacsökkentetett 10 %-ra. Azt érdekes figyelni, hogy Kína a Trump által bevezetett vámok alatt maradt mindig. Tehát nem is lépi túl, erre nincs ráutalva.
Most már több, nemcsak demokrata, hanem republikánus elemző is azt mondja, hogy ezt a pókerjátékot Trump elvesztette, túl agresszívan pókerezett és ezért az a bizonytalanság, ami a piacokba bekerült, a legtöbb elemző szemszögéből nézve ez még nem tűnt el. Ez most megint egy átmeneti helyzet, hogy meddig tart, azt nem tudjuk. Ugye 2 hónap a Trump dimenzióban régebb évtizedeket jelentette. Hogy miről fogunk ma délután beszélni, még nem tudjuk, ezért a bizonytalanság megmarad.
Több vélemény azt is mondja, hogy ebből több kár maradhat Amerikának, habár tudjuk, hogy a tőkepiac nagyon hamar elfelejt mindent, de több kár maradhat, mint amit így most előre látunk.
Milyen hatással van ez az egyezség az európai piacokra?
Iványi Ildikó: Ez a megállapodás hatással van az európai piacra, vagy pedig ennek eddig sem volt olyan nagy hatása, a Kína és Amerika közötti magas vámoknak az európai gazdaságra?
János Zsolt: Az hogy ennek milyen kihatása van az európai gazdaságra, az nem is volt annyira előtérben, hanem inkább az a kérdés, hogy a kialakult helyzet mennyire előnyös Európának abból a szempontból nézve, hogyha sikerül Európának ebben a konfliktusban közösen, egyhangúan, összehangoltan fellépni – ugye tegnap Bessent panaszkodott is, hogy annyira nehéz az Európa egyes országaival tárgyalni. Ő úgy nevezte, hogy a közösségnek az átka fékezi az országokat.
Hát pont ez az, ami Európának az előnye, hogy nincsen egyes országoknak a lépése, hanem van egy közös, ez egy előny, hogy van egy devizaközösség, egy unió, ami azt jelenti, hogy nagy piac, egészen más tárgyalószintű erő van, ami szembe tud állni Trumppal, és ezt látjuk, hogy neki nem a derekat beadó viselkedés az ideális, hanem az, hogy megfelelően szembelépni vele.
Az Európai Unió már jelezte azt, hogy a vámokat nem csökkentjük, hanem emeljük Amerikával szemben, ami sokkal jobban érinti. És úgy tűnik, hogy erre erősebben reagál Trump. Európának megvan egy szerintem historikus nagyon jó helyzete pont a 2 blokk között, mert az idősávban is a 2 között vagyunk Ázsia és Amerika között, mint lánc, összekötő működni, és ha Európa jó irányba teszi a lépéseket, akkor ez az aktuális helyzet segít. Azt nem szabad elvárjuk, hogy Trump tapsol, mert az ő gondolkozási iskolája odavezet, hogy Európát gyengíteni, szétverni, ami neki tetszik és nem az, hogy erős legyen.
Felébresztheti Európát a mostani helyzet?
Iványi Ildikó: Többen ugye azt is mondják, hogy ez a Trump-féle adminisztrációs intézkedéseknek a sorozata, amit itt láttunk az elmúlt hónapokban, ez olyan szempontból is fontos Európa számára, hogy egy kicsit felébreszti azt, hogy Európának jobban össze kell fognia, és egységesen kell, hogy fellépjen, illetve, hogy a technológiai szektort erősítse és ne támaszkodjunk annyira az amerikai technológiai megoldásokra.
János Zsolt: Ez olyan, mint egy jó párkapcsolatban. Addig, amíg megvan a szerelem és minden rendben van és rózsaszín, addig nem kérdés az, hogy közösen megyünk az úton. Ha egy olyan párkapcsolati szakadás történik, mint amit most elindított Trump, akkor persze, hogy felébred mindig mindenki és azt mondja, hogy upsz, melyik téma az, amiben függő voltam, melyik téma az, amibe most függetlenné akarom tenni magam. Milyen szinten vagyok.
És igen, Európának ez egy jó jel rengeteg témában saját lábra állni. És általában az egyenrangú együttműködés sokkal stabilabb, mind a függőség, és ez nagyon kemény volt. Itt megint csak azt lehet remélni, hogy amiatt, hogy most Trump vissza kell húzódjon és azt lehet nézni, akkor térdre esett a hétvégén, ez ne vezessen oda, hogy akkor Európa is visszaesik abba a letargiába, hogy ja, hát akkor nem kell semmit csinálni, mert minden mehet úgy tovább, mint eddig, hanem újra és újra emlékezni erre a függőségi szituációra, a kitettségre.
És igen, saját struktúrákat, technikákat felépíteni. Hatalmas az európai piac. Az érdekes az, hogy pillanatnyilag eddig Amerika volt a globális liberális kereskedésnek a vezére, és ő próbált a 2. Világháború után világszerte mindenütt megegyezéseket létrehozni. Ma Európa támogatja és viszi a liberális, globális kereskedelmi zászlót, mert persze, hogy ez jó, ez a lehetősége Európának is. Egy pár megegyezés, ha már ma meg lenne, akkor annak örvendenénk. Most pedig azt látjuk, hogy azt elutasította egy jó pár európai ország.
Mi történik most a technológiai szektorral?
Iványi Ildikó: Ez az amerikai-kínai megállapodás nyilván érinti a technológiai szektort is, ugye a technológiai szektorban láttunk egy erős negatív korrekciót az elmúlt hónapokban. Ez javulhat most ezzel a megállapodással, vagy pedig sokkal lassabban fog a technológiai szektor visszatérni legalább a nulla szintre, ahonnan a csökkenés elindult?
János Zsolt: A kérdés az, hogy az a szint, ahonnan jöttünk, az mennyire spekulatív szint volt, vagy mennyire egészséges. Sokszor emlegetem, hogy alapjában a piacban legalább 3 befektető csoport mozog és a technológia szektornak az árfolyamát így nagyon erősen a 3., a spekulatív tőke tolta fel. Az a korrekció, ami volt, ez így is úgy is kellett volna jöjjön. Itt Trump egy ilyen villámhárító volt, ami segített, hogy végre a spekulatív tőke kiáramlódjon a technológiai szektorból. Hogy az nagyon hamar vissza kell-e menjen arra a nulla szintre. ez a kérdés.
Persze, aki ott a csúcson vásárolt, az reméli, hogy ő megint nulla lesz, de nem ez az érdekes csoport, hanem azok, akik inkább az 1-2. csoportba tartoznak és a technológiát alapjába megvásárolják. Plusz az üzleti modelleket a 2. csoport. Most azt látjuk, hogy túl eladott a technológiai szektor és áramlik újra be a tőke. Hogy ugyanaz a spekulatív lufi megy-e tovább, amit láttunk februárban, vagy a tavalyi év vége előtt alapjában, mert akkor bicsaklott meg legelőször a mesterséges intelligencia féle szárnyalás. Hogy az újra jönne, azt nem hiszem.
Általában úgy van, hogy egy lufi, ha kapott egy karcot, akkor már nem fújódik ugyanarra újra fel, jön egy következő. Mi lesz a következő? Azt majd meglátjuk, de egyelőre most csak azért áramlik spekulatív tőke a technológia szektorba, mert túl eladott volt, ez visszaemelkedik és a valódi árszintet azt még nem láttuk.
Ez vagy stabilizálódik ezen a szinten, vagy látunk még egy korrekciót, mert a Trump-féle politikának a valódi hatását így körülbelül június végére várják az elemzők. Ami most van, az mind enyhítve van a raktárakon keresztül, az eddigi politikának a hatása. Tehát a 3. negyedév lesz kemény alapjában Amerikának is, és nagy valószínűséggel a globális gazdaságnak is.
Iványi Ildikó: Nagyon szépen köszönöm, hogy megosztottad ezeket a gondolatokat velünk ezekre a kérdésekre, amelyek érkeztek, és a jövő héten egy kicsit hosszabban fogunk a globális gazdaságról, Amerikáról, Európáról, Kínáról beszélgetni és ezen régióknak a kölcsönhatásáról is, a geopolitikáról is és annak hatásairól is a tőkepiacra. Mindenkit várunk szeretettel arra a beszélgetésre is, és mindenkinek nagyon szép napot, szép hetet kívánunk, viszontlátásra viszonthallásra.
——————
Beszélgetőpartnerek:
Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere
János Zsolt, nemzetközi piaci elemző
——————
Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban? Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes-megtakaritas/
Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/
——————-
A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit.
Business illustrations by Storyset