Trump látványos hatása a világgazdaságra: kivárás vagy újratervezés kell a portfóliókban?

Trump hatása a világgazdaságra

Trump gyors és szokatlan intézkedései megkérdőjelezték az amerikai gazdaság hagyományosan stabilnak tekintett szerepét, ami bizonytalanságot és káoszt okozott a piacokon. A tőke gyorsan más lehetőségeket keres, és olyan régiók, mint Dél-Amerika, Európa és Kína profitálhatnak a helyzetből. A beszélgetés során szakértőink kitértek arra is, hogy a befektetési stratégiákat folyamatosan felül kell vizsgálni, mivel a gazdasági paraméterek folyamatosan változnak. A stratégia nemcsak a nyereségekről szól, hanem arról is, hogyan kezeljük a hibákat és a változó piaci feltételeket.

Iványi Ildikó: Pestiesen szólva a csapból is Donald Trump folyik és nagyon-nagyon sok kérdés jön az ő intézkedéseivel kapcsolatban. Egy kedves nézőnk felhívott engem és a következőket mondta: ő úgy látja, hogy a gazdaság szinte minden területére ledob egy bombát Donald Trump és ezzel kvázi egy káoszt képez, ami elbizonytalanítja a piacot is, illetve a befektetőket is. Azt kérdezte, hogy ez a cél, vagy pedig ez valaminek a kezdete?

János Zsolt: Egy év múlva biztos, hogy okosabbak leszünk, hogy ez hova vezetett. Ami szokatlan, az az egyik oldalról a gyorsaság, amit látunk. Még nincs egy hónapja, hogy felavatták Donald Trump-ot, de alapjában már nov. 6. után elkezdte ő irányítani a témaköröket. Ami az embereknek szokatlan az az, hogy kialakult az elmúlt évtizedekben egy olyan kép, hogy az amerikai struktúra egy kiszámítható alapot jelent: ugye a biztonság oldalán is az amerikai államkötvény, mint a legbiztosabb sziget alakult ki a fejünkben.

Pillanatnyilag szinte minden megvan kérdőjelezve. És az, amire vissza tudunk húzódni, legalábbis Amerikával kapcsolatosan, megkérdőjeleződik. Amit látunk, az persze az az egyik oldalról, hogy túlsúlyozott volt az amerikai dimenzió, dominancia a portfóliókban világszerte.

Az év végén már beszélgettünk arról, hogy az MSI World indexnek a tőzsdei kapitalizációját nézve több, mint 73 százalékát Amerika teszi ki, ami alapjában nem egészséges. Az érdekes az, hogy amíg egy irányba ment a dolog… az emberek szeretik az egyszerű választ, és mindig, amikor valami elmegy egy túlzott irányba, akkor annak van egy egyszerű oldala is, mert úgy tűnik, hogy az dominál mindent. és egyszerű. A múltat szeretjük a jövőbe előre tovább vetíteni, és mivel az elmúlt 10-15 évben dominált az amerikai piac, ehhez hozzászoktunk, és ezt várjuk el, hogy ez a nyugalom menjen így tovább.

Ezt most felborítja Donald Trump. Hogy miért? Az egy túl hosszú storyline lenne. Elég távolról kell nézzük, hogy megértsük, hogy milyen szemszögből teszi a lépéseket és miért nem zavarják őt és az ő lojalistáit az aktuális hátrányok és a bizonytalanságok. De ha megnézzük csak nagyon józanon, akkor profitál pillanatnyilag Dél-Amerika, profitál Európa, profitál Ázsia, profitál Kína, profitál Afrika – tehát a tőke nagyon hamar keres más lehetőségeket: alulértékelt piacok érdekesek. És hát Trumppal szemben a kínai viselkedés hirtelen sokkal kiszámíthatóbbnak tűnik, egy ötéves terv kezd szexi lenni. Ennek az ellenkezője ugye, ott van egy 24 órán belül változó – attól függ, hogy melyik sarka viszket – fellépő elnök viselkedése.

Iványi Ildikó: Trump-val kapcsolatban ugye az is mindig most már felmerül kérdésként, hogy számított-e arra, hogy Kína mondjuk így fog reagálni, és hogy ilyen ellenállásba fog ütközni mondjuk a dél-amerikai államokkal szemben. Különösen ugye a mexikói elnökasszony nem olyan lojálisan lépett fel vele szemben, és nyilván ez hatással van az amerikai gazdaságra, illetve ottani vállalatoknak a teljesítőképességére is.

János Zsolt: Ami véleményem szerint a jó hír az az, hogy a világ 2025-ben van. Sokan azt mondják, hogy Trump mit gondol? A témákból összetevődik, hogy nem Trump gondol, hanem ő egy kivitelezője egy gondolkozási-iskolai modellnek. És a jó hír, ha úgy nézzük, hogy ez az iskolai modell elakadt körülbelül 100 évvel ezelőtt, és azok az emberek, akik ezeket a modelleket választják meg választásoknál is, a régi szép időket, azok nem vették észre, hogy a régi szép idők ennek a gondolkozási modellnek nem a ’60-70-es években vannak, hanem körülbelül 100 évvel azelőtt, tehát 1800-as évek környékén.

Ha megnézzük, akkor a világnak a struktúráját, akár dél Amerikát, akár Mexikót, akár Ázsiát, akár Kínát, akár Európát – abba a gondolkozási modellbe nem voltak felnőttek ezek a régiók. 2025/26-ban másképp viselkedik a világ, és ezért ezt látjuk, hogy egy 3 évesre esetleg hatalommal rászólni lehet, egy 25 évest megszólítani, más válasz jön.

Iványi Ildikó: Több kérdés érkezett azzal kapcsolatban, hogy mindig arról beszélünk, hogy a stratégia fontos a befektetéseknél, hogyha van egy stratégiánk, ahhoz tartjuk magunkat. Kell-e most ebben a változó világban, amikor úgy látjuk, hogy a gazdasági szereplőknek a helye kezd átrendeződni, a stratégiákat felülvizsgálni? Vagy pedig még nem érdemes, mert meg kell várni, hogy ez az euforikus hangulata az amerikai elnöknek egy kicsit mérséklődjön vagy csituljon?

János Zsolt: Ez a stratégia-vita az egyik legérdekesebb téma, mert addig, amíg a piac összességében szélesen felfele van mosva ugye a likviditás oldaláról, amit láttunk évtizedeken keresztül, addig visszamenőleg okoskodni, hogy csak stratégia kellett volna, ami általában azt jelentette, hogy buy-and-hold. A stratégia nagyon sok embernek azt szuggerálja vagy sugallja, hogy a stratégiával mindig nyertél volna, ami nem igaz.

Ezért, ha ez a kérdés, hogy a stratégiát érdemes-e felülvizsgálni? Igen, ezt állandóan érdemes volt, érdemes lesz mindig figyelni, hogy milyen paraméterek változnak meg. Ehhez pont passzol az a visszajelzés, amit én egy pár nappal ezelőtt kaptam, hogy de hát János úr, meghallgattam egy videóját 7 évvel ezelőtt, és akkor teljesen mást mondott és most megváltoztatta az álláspontját! Azt kell mondjam, hogy persze, tehát ha megváltoznak a paraméterek, akkor megváltoztatom a véleményemet, és ez azt jelenti, a stratégia alapjában azt jelenti, hogy szabad gondolkozni és kell gondolkozni és kell foglalkozni a témákkal.

Tudom, hogy az emberek szeretnék az egyszerű választ, tehát fehér-feketét. Ezt látjuk, hogy egyre inkább az mutatkozik a portfóliókban, hogy nem fehér-fekete, hanem nagyon színes a portfóliók összetétele és ezt kell felülvizsgáljam: mi változik meg a paraméterekkel? Mihez kell alkalmazkodjak? Akkor megnézni, hogy hol vannak azok a sávok, amelyekben a korrekciókat elvégzem.

Iványi Ildikó: Én nagyon szépen köszönöm, hogy megosztottad ezeket a gondolatokat velünk. Én most itt be is fejezném a mai beszélgetésünket, mert annyira jó záró mondatok hangzottak el, hogy inkább majd egy következő beszélgetésben folytassuk még az erre felépülő gondolatokat és kérdéseket. Erre visszatérünk majd a jövő héten.

——————

Beszélgetőpartnerek:

Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere

János Zsolt, nemzetközi piaci elemző

——————

Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban? Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes-megtakaritas/  

Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/ 

——————-

A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit.

Business illustrations by Storyset

Szeretnéd, hogy a pénzed tényleg a Te céljaidért dolgozzon?​

A PFS befektetési konzultációján segítünk megtalálni az ideális megtakarítási formát, akár meglévő, akár új befektetési lehetőségeket keresel.​

Ismerd meg a szerzőt!

Picture of Törökné Iványi Ildikó

Törökné Iványi Ildikó

Pénzügyi tervezőként a befektetési piac a szakterületem. A pénzügyi döntéseink meghatározzák a jelenünket és a jövőnket is. A média zajban nehéz eligazodni, ezért írok blogot, készítek vlogokat és szervezője is vagyok a „Díványbeszélgetések” -nek.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban?

Karrir - Mit csinálunk?

Tervezd velünk ügyfeleid jövőjét - és a saját szakmai karrieredet is!

2025.02.26.

14:00

2025-02-26
Hozzájárulok adataim kezeléséhez a adatkezelési tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.
Megértettem és elfogadom az adatkezelési tájékoztatót.

2025.02.26.

14:00

Díványbeszélgetés a tőkepiacról

(A gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi szabályzatot és feliratkozol a hírlevélre és eDM-re)