Sokan azt gondolják, hogy most már nem lesznek meglepetések, mert mindenki elmegy szabadságra és szépen visszafogottan fognak működni a pénzpiaci szereplők. De ezek valójában csak spekulációk és jóslatok. Szakértőinkkel arról beszélgettünk, hogy ténylegesen be van-e árazva minden a tőkepiacon? Valamint megvizsgáltuk a turizmus jelenlegi helyzetét és a nyersanyagpiac alakulását is.
Lesz-e uborkaszezon a tőkepiacon nyáron, mert már mindent beárazott a piac?
Aki azt állítja, hogy minden be van árazva, az erre azért még ne fogadjon. Mert sok minden még nincs beárazva, a valódi recesszió sem, hiszen csak spekuláció van ezzel kapcsolatban is. Aktuálisan azt mutatják a piacok, hogy inkább felfele szeretnének törekedni, és a reményeket kezelik, nem pedig az érzelmeket.
Majd meglátjuk, hogy lesz-e uborkaszezon, de erre előre fogadni egy befektetőnek nem érdemes. Nem lenne profi hozzáállás arról beszélni, hogy most ténylegesen be van-e árazva minden. Hiszen akkor már tudnánk, hogy a tőkepiacon minden egyes eszköz elérte volna az alját, és ezt azért merész lenne kijelenteni.
A kötvénypiacon és egyes részvényeknél még lehetnek meglepetések, illetve a nyersanyagpiacon szintén mozoghat az ár továbbra is. Gyakorlatilag leárazások a tőkepiacon vannak, bizonyos értelemben csak ott jó most vásárlónak lenni. De inkább egy emelkedő trendben vagyunk benne – ami főleg a privát szektort érinti –, de kiejelenthetjük, hogy az árak jelenleg a világ minden pontján emelkednek.
Várhatóan visszaveti-e a turizmust az infláció és az emelkedő üzemanyag árak?
Pillanatnyilag egyáltalán nem ezt látjuk. Ha megnézzük az aktuális mozgásokat, akkor a turisztika oldaláról (repülőtársaságok, hotelek, utazási irodák) azt lehet mondani, hogy hónapokkal előre le van foglalva minden. Tehát a fájdalmi szint – ami esetleg szükséges lenne infláció, vagy energiaár oldaláról, hogy az emberek visszafogják magukat –, a számok azt mutatják, hogy még nem jött el. Turisztikai visszaesést aktuálisan nem lehet látni.
Van még egy erőhatás: a devizák kérdése. Mert ugye a fejlett piaci devizák a fejlődő piaci devizákhoz képest azért sokat erősödtek. Ez egy olyan ellentétes irányú hatás, ami kedvezően hat a turizmusra. Tehát Amerikából szívesebben eljönnek Európába. Az érmének mindig van másik oldala is, soha nem szabad csak egy irányból nézni.
Mi várható a nyersanyagpiacon, főleg a kőolaj és a földgáz piacán?
Rengeteg körülmény hat erre. Az új elemzések (Morgan Stanley, Goldman Sachs) szerint annak ellenére, hogy az OPEC plus a kitermelési szintet emelte, ez nem fogja kompenzálni nagy valószínűséggel a keresletet, ezért az árak tovább fognak felfelé menni. Ez erősíti persze a spekulációs hullámot is, de a magas árak szükségesek, mert az infrastruktúrában éveken keresztül nem lesz a termelés oldalába annyi beleinvesztálva, amennyi szükséges, hogy meglegyen a kapacitás többet kitermelni.
Vannak hosszú trendek, amik láthatóak a nyersanyag oldaláról, és erre rájönnek általában a spekulatív mozgások, melyek erősítik felfele, vagy gyengítik lefele az árfolyamokat. Rövid időre spekulatív, közép és hosszútávra a nyersanyag az egy normális elem, ami a portfólióban benne van.
Legalább háromnegyed évig tart majd, míg a mostani invesztíció a kitermelési infrastruktúrában érezhető lesz, és ezzel belecsúszunk a fűtési időszakba is. Ez még egy külön extra problémát jelenthet. De annyi minden más is hat, például Kína újranyitása, a szezonális kereslet. Rengeteg olyan téma van, ami befolyással van a nyersanyagokra és ezért konkrét prognózisokat adni, az mind fogadás.
Sokan összekötik most kizárólag a háborúval az energiaárak mozgását. Azt a gondolatot, hogy a háború végeztével ez az energia emelkedés megszűnik, ezt el kell engedni. Mert ez nem ezzel lesz összefüggésben. A háború végeztével nem lesz vége az energiaár drágulásnak. De persze rengeteg minden hat erre is, nagyon sok intézkedés van a politikán belül is, például a magasabb adótartalom bevezetés.