Vagyonkezelési döntések és a nemzetközi hitelminősítések szerepe

Vagyonkezelési döntések és a nemzetközi hitelminősítések szerepe

A beszélgetésben szakértőink a hitelminősítések jelentőségét és hatásait tárgyalják, különös tekintettel Magyarország legutóbbi besorolására. Kiderül, hogy a hitelminősítések miként befolyásolják a kötvény- és részvénypiacokat, valamint milyen szemléletet érdemes követniük a privát befektetőknek. Szó esik arról is, hogyan érdemes megközelíteni a vagyonkezelési döntéseket, különösen bizonytalan időkben.

Iványi Ildikó: Érkezett kérdés az ügyfeleinktől, és kérték azt, hogy erről beszélgessek veled. Az egyik kérdés összefügg azzal, ami most itt az elmúlt napokban történt, hogy a 3 hitelminősítő intézet minősítette Magyarországnak a besorolását. A privát ügyfelek kérdezik, hogy ezzel nekik foglalkozni kell-e, vagy pedig a magyarországi eszközöket, amelyeket megvásároltak, részvényt vagy kötvényt, ezt befolyásolja-e ez a minősítés? Ugye stabilra minősítették, de mondjuk van amelyik negatívra, de összességében stabil, de BBB besorolása van Magyarországnak a befektetést illetően.

János Zsolt: Alapjában ezek a minősítések a globális és a nemzetközi tőkének lényeges mutatók, mert az, aki kívülről ugye nem érzi Magyarország gazdasági állapotát, és így főleg a magyar államkötvényeknek a besorolása, kezelése ebből a szempontból lényeges. Tehát kell kvázi valaki legyen, akibe a nemzetközi tőke tud kapaszkodni, és mivel ez a láthatatlan 3. kéz, aki felülről irányítja a világot nincs, mert a szabadpiacnak az az elve, hogy a szabad piac alakítja ki az árakat, ezért ezek a minősítők azért fontos szereplők, mert ők jobban benéznek a számokba.

A kötvényeknél ugye nincsen annyi sztori benne, tehát ott általában a tények azok, amik döntőek. A részvényeknél ott általában mindig a sztorizás a döntő, tehát abba több víziót, perspektívát, mesét be lehet tenni. Elfogadja-e a nemzetközi piac a menedzsmentnek a filozófiáját. De mondom még egyszer: első lépésben ez főleg a nemzetközi tőkét és a nemzetközi befektetőket érinti.

Iványi Ildikó: Oké, ez nyilván megnyugtató, ha azoknak, akiknek mondjuk a portfóliójában egy nagyobb összegű magyar államkötvény is van, mert azért mégis befektetésre ajánlotta a magyar állam és stabilra minősítették – nyilván a gazdasági mutatókat is figyelembe véve.

János Zsolt: Két dolog van, amit itt érdemes újra és újra tudatossá tenni. Aki ma egy bizonyos régióban, országban, devizanemben éli az életét, annak az alap stabilitást az tudja adni, hogy a befektetésének azt mondanám, hogy legalább 40-50 százalékát nem teszi ki deviza kockázatoknak, hanem abban a devizanemben és abban az országban van elhelyezve, ahol éli az életét.

Az pedig ugye egy további kérdés, hogy most az államkötvényeket, amit valaki megvásárol, hogy azoknak közben az árfolyama emelkedik vagy csökken, ennek persze, hogy összefüggésben van azzal, hogy a minősítés milyen irányba megy. Mert hogyha a minősítők emelik a bonitást, akkor csökkennek a kamatok, ami azt jelenti, hogy a létező államkötvényeknek az árfolyama emelkedik, hogyha romlik a bonitás, akkor emelkednek a kamatok és akkor az árfolyama egy létező államkötvénynek csökken. Hogyha úgysem terveztem ezt lejárat előtt eladni, akkor ez teljesen mindegy, a végén úgyis 100-on lesz ez törlesztve, át lesz finanszírozva. Tehát ezzel kell kibéküljek.

Iványi Ildikó: Nyilván a privát befektetőket az intézményi befektetőkön keresztül valamilyen szinten érinti ez a dolog, mert ugye többeknek van mondjuk biztosításban vagy NYESZ számlán vagy pedig egyéb befektetésekben – ugye pénztáraknál mondjuk – magyar államkötvény-kitettsége vagy kötvénykitettsége.

A másik kérdés az összefügg a vagyonkezeléssel és most is ugye vagyonkezelésről beszélgettünk így is, hogy vannak olyan eszközök a vagyonkezelésekben, amelyeknél mondjuk a cégekről halljuk, hogy nem a legstabilabbak most. Például a Volkswagennél ugye nagy problémák vannak, vagy nevezhetjük az autóipart is. Ez több vagyonkezelt eszközben a Volkswagen-nek a részvénye vagy a kötvénye benne van. Mikor vált a portfólió menedzsment és veszi ki mondjuk ezt a kockázatot egy vagyonkezelt eszközből?

János Zsolt: Jobb esetben ez már le van írva a vagyonkezelésnek a használati utasításában, hogy milyen paraméterek kell változzanak, hogy a menedzsment lépjen. Hogyha ezt valaki eddig nem kérdezte le, vagy nem is foglalkozott ezzel, és ez most érdekli, akkor azt kell javasoljam, tegye fel ezt a kérdést az aktuális menedzsmentnek.

Egy privát ember abból kiindulhat, hogyha mi a híreken keresztül halljuk azt, hogy az autóiparnak Európában problémája van, és a privát emberek erre reagálnának, akkor persze, hogy a vagyonkezelők is ezt a témát már az asztalra kapták. Hogyha egy vagyonkezelő eddig nem lépett, akkor jogosan fel lehet neki azt a kérdést tenni, hogy miért nem? Mi a gondolata, mi az ötlete, mi az elvárása, mi a stratégiája? Azután a magyarázattal vagy kibékülök és azt mondom, hogy oké, ezzel egyetértek, ezt a szemszöget így nem láttam.

De még az is lehet, hogy olyan magyarázatot kapok, ami miatt az egész vagyonkezelést feladom, mint ügyfél, mert azt mondom, hogy sorry, ebben a helyzetben nekem egészen más a véleményem. Nem tetszik ennek a szakácsnak a receptje, amivel főzni szeretne, ezért nem megyek tovább hozzá enni, váltok vagyonkezelőt.

Tehát én azt szoktam mondani, hogy amikor a piacok emelkednek és minden ’all time high’ szinten van, akkor annak semmi újdonság értéke nincs. Amikor korrekciók vannak, problémák vannak, akkor kell ott lenni, mert ez tartalmazza az információkat és ebben az esetben lehet, hogy megkapok olyan információt a vagyonkezelőtől, amit eddig nem tudtam és a válasz nem tetszik. Tehát megvan a lehetőségem akár váltani.

Iványi Ildikó: Köszönöm szépen ezt a választ, mert akik feltették a kérdést, ők is azt mondták, hogy hogyan fordulhatnak vagyonkezelőhöz, hogy rákérdeznek, hogy ez miért van még mindig benne a portfólióban? Hiszen ugye ezzel magának a vagyonkezelt eszköznek a kockázatát emelte meg a vagyonkezelő, mert az egy kockázatos befektetés most, mert nem tudjuk, hogy mi lesz.

János Zsolt: Az érdekes az, hogy a befektetés az nem csak most kockázatos, mert most lehet látni a problémát. A kockázat mindig megvolt. A kérdés az, hogy miért volt eddig benne? A Volkswagennél nem változott semmi meg. Tehát alapjában ugyanaz, mint eddig is volt. Most jelentkezik egy olyan kockázat, amit eddig is létezett.

Még egyszer hangsúlyozom, az ügyfeleknek megvan a joguk és igenis a lehetőségük, hogy feltegyenek kérdéseket: direkt írni vagy a tanácsadónak vagy a tanácsadón keresztül a banknak vagy a vagyonkezelőnek. Onnan kivárni, hogy milyen a válasz, és a válasz fogja minősíteni – nem a kérdés, a válasz fogja minősíteni – azt, hogy mennyire jó helyen vagyok, vagy azt mondom, hogy oké, hajrá, szerencsére megtörtént ez a helyzet, hogy a válaszból látom, nem jó helyen vagyunk. Hát akkor kell reagáljak.

Iványi Ildikó: Akkor fogunk reagálni. Köszönöm szépen, hogy ma is erre a két fontos kérdésre válaszoltál nekünk, így útközben. Jó utat kívánunk neked, és a nézőinknek, hallgatóinknak jó adventi készülődést kívánok! A jövő héten folytatjuk, akkor egy picit hosszabban fogunk beszélgetni, mert megpróbálunk egy nagyon-nagyon rövid évértékelést adni követőiknek.

——————

Beszélgetőpartnerek:

Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere

János Zsolt, nemzetközi piaci elemző

——————

Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban? Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes-megtakaritas/  

Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/ 

——————-

A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit.

Business illustrations by Storyset

Szeretnéd, hogy a pénzed tényleg a Te céljaidért dolgozzon?​

A PFS befektetési konzultációján segítünk megtalálni az ideális megtakarítási formát, akár meglévő, akár új befektetési lehetőségeket keresel.​

Ismerd meg a szerzőt!

Picture of Törökné Iványi Ildikó

Törökné Iványi Ildikó

Pénzügyi tervezőként a befektetési piac a szakterületem. A pénzügyi döntéseink meghatározzák a jelenünket és a jövőnket is. A média zajban nehéz eligazodni, ezért írok blogot, készítek vlogokat és szervezője is vagyok a „Díványbeszélgetések” -nek.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban?

2025.01.15.

14:00

2025-01-15
Hozzájárulok adataim kezeléséhez a adatkezelési tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.
Megértettem és elfogadom az adatkezelési tájékoztatót.

2025.01.15.

14:00

Díványbeszélgetés a tőkepiacról

(A gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi szabályzatot és feliratkozol a hírlevélre és eDM-re)