Vámháború és világválság: hogyan alakítja Trump újra a globális gazdaságot?

Vámháború és világválság: Hogyan alakítja Trump újra a globális gazdaságot?

A globális gazdaság viharos időszakát éli: az USA által bevezetett, Kínát és további több mint 140 országot érintő vámemelési hullám drasztikusan átrendezi a kereskedelmi kapcsolatokat és a pénzpiacok reakcióit. Szakértőink az áprilisi Díványbeszélgetésünkben a Trump által meghirdetett országspecifikus vámok hatásait vitatják meg, kiemelve a kínai-amerikai vámháború következményeit és a globális gazdaságra gyakorolt hatását. Szó esik a központi bankok szerepéről, a versenyképesség kérdéseiről és a recesszió lehetőségéről. Az adásban kitérnek az Európai Unió helyzetére, a multipoláris világrend kialakulására és az infláció lehetséges alakulására. Végül a szakértők tanácsokat adnak a privát befektetőknek a jelenlegi piaci helyzetben való eligazodáshoz.

A beszélgetés kiindulópontját az április 9-én életbe lépett amerikai vámemelések jelentették, amelyek Kínával szemben akár 104%-os vámot is magukban foglalnak. Trump célja a kereskedelmi mérleg egyensúlyának javítása volt, azonban a lépések globális kereskedelmi feszültségeket generáltak, és több iparágat sújtottak. A technológiai, textilipari és hétköznapi fogyasztási cikkek mind érintettek, a globális ellátási láncok felborultak.


Kína nem maradt adós a válaszlépésekkel: 84%-os vámemelést jelentett be az amerikai importtermékekre, sőt, közvetve arra is buzdított, hogy a központi bankok ne vásároljanak több dollárt. A vámháború így nemcsak kétoldalú kérdés, hanem az egész globális gazdasági rendszerre kiterjedő válságforrássá vált. Különösen érzékenyen érintette ez az amerikai vállalatokat és fogyasztókat is, hiszen számos mindennapi termék gyártása Kínához kötődik.


János Zsolt rámutatott, hogy a központi bankok számára rendkívül nehéz most reagálni: ha azonnal beavatkoznak és likviditást nyújtanak, akkor gyakorlatilag finanszírozzák Trump gazdaságromboló politikáját. Ugyanakkor, ha kivárnak, a gazdaság további mélyrepülésbe süllyedhet. A jelenlegi „félelem-kapzsiság index” extrém értékei – például -20-as szint – jól mutatják, hogy a piac mennyire bizonytalan.


Az amerikai vállalatok – különösen a technológiai szektor – erősen függnek az ázsiai gyártástól. A vámemelések közvetlenül csökkentik ezek versenyképességét. Ha az Apple például Amerikába hozná vissza gyártását, az iPhone árát jelentősen megemelné, vagy a profitot radikálisan csökkentené. A beszélgetésben felmerült: vajon versenyképességet a forgalmon vagy a marzson keresztül érdemes mérni?


A diskurzus egyik legizgalmasabb pontja az volt, amikor szóba került a multipoláris világrend kialakulása. A BRICS országok erősödése, valamint az alternatív valuták és kereskedelmi szövetségek megnövekedett szerepe mind arra utalnak, hogy a globális gazdaság többpólusúvá válik. Egyes vélemények szerint Trump lépései ezt a folyamatot gyorsítják fel – akarva vagy akaratlanul.


Az amerikai gazdasági modell alapja hosszú ideje az eladósodás, melyet külföldi befektetők hiteleiből finanszírozott. Azonban ha a bizalom megrendül és a dollár iránti kereslet csökken, az komoly válsághoz vezethet. János Zsolt szerint ez már most is érezhető, hiszen a dollár nem erősödik, sőt, a dollár gyengítése most már több problémát okoz, mint amennyi előnye van.


A globális részvénypiacokon jelentős korrekció indult. Az amerikai piac már túlértékelt volt, a mostani sokk csak felerősítette a szükséges korrekciót. A privát befektetők számára kulcsfontosságú a megértés: nem jóslatokra, hanem stratégiai gondolkodásra van szükség. A V-alakú visszapattanás esélye csekély, sokkal valószínűbb a lassú, szinte lépcsőzetes helyreállás.

Még az arany is esett – annak ellenére, hogy sokan menekülőeszközként tekintenek rá. Ennek oka az volt, hogy a sokk hatására először minden likvid eszközt (így az aranyat is) elkezdték eladni a befektetők, különösen a hitelből pozícióban lévő derivatív piaci szereplők.


Az amerikai államkötvények kamata hirtelen emelkedésnek indult, mert a piac egyre kevésbé hajlandó az amerikai államadósságot finanszírozni. Ezzel szemben az európai és ázsiai kötvények felértékelődnek.

Az ingatlanpiac reakciói vegyesek: Németországban és Ausztriában már most is jelentős problémák vannak, de egyes régiókban – például Európa egyes részein – a kamatcsökkenés új lendületet adhat a keresletnek.


A vámháború inflációs nyomást gyakorol, különösen az amerikai gazdaságra. A múlt is azt mutatja, hogy a vámpolitika szinte mindig áremelkedést okoz. Európa esetében azonban bizonytalan, mi lesz: Kína olcsó áruval eláraszthatja a kontinenst, ami az inflációt visszafoghatja.


A legfontosabb tanulság talán az volt, hogy a privát befektetők számára nem a gyors reagálás, hanem a tudatos figyelem, elemzés, és a piacok megértése a legfontosabb. Aki eddig nem értette a piac működését, most tanulhat belőle – vagy felkészülhet a következő hasonló időszakra.

——————

Beszélgetőpartnerek:

Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere

János Zsolt, nemzetközi piaci elemző

——————
Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban? Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes/

Vegyen részt a Díványbeszélgetés a tőkepiacról webinárainkon: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/

A videóban tárgyalt tartalom KIZÁRÓLAG általános tájékoztató célokat szolgál, semmilyen körülmények között NEM jelent ajánlást bizonyos befektetések megvásárlására vagy eladására, és nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az előadók nem tudják felmérni az egyes hallgatók kockázati profilját és pénzügyi körülményeit. A borítókép a ChatGPT által készített illusztrációt tartalmaz.

Szeretnéd, hogy a pénzed tényleg a Te céljaidért dolgozzon?​

A PFS befektetési konzultációján segítünk megtalálni az ideális megtakarítási formát, akár meglévő, akár új befektetési lehetőségeket keresel.​

Ismerd meg a szerzőt!

Picture of Törökné Iványi Ildikó

Törökné Iványi Ildikó

Pénzügyi tervezőként a befektetési piac a szakterületem. A pénzügyi döntéseink meghatározzák a jelenünket és a jövőnket is. A média zajban nehéz eligazodni, ezért írok blogot, készítek vlogokat és szervezője is vagyok a „Díványbeszélgetések” -nek.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban?

Karrir - Mit csinálunk?

Tervezd velünk ügyfeleid jövőjét - és a saját szakmai karrieredet is!

2025.04.09.

14:00

2025-04-9
Hozzájárulok adataim kezeléséhez a adatkezelési tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.
Megértettem és elfogadom az adatkezelési tájékoztatót.

2025.04.09.

14:00

Díványbeszélgetés a tőkepiacról

(A gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi szabályzatot és feliratkozol a hírlevélre és eDM-re)