A tőke és a naptár

[cherry_row]

[cherry_col size_md=”12″]

A január magával hozza az értékpapírszámla kivonatokat és felveti a kérdést, és most hogyan tovább? Nem véletlen, hogy az év végén intenzívebben foglalkozunk vagyonunk alakulásával, mint egyébként.

Az idő és a pénz összetartozó fogalmak: az idő periodikussága nélkül a pénz csak egy színes csereeszköz lenne, mint a kagyló vagy a drágakő.

Már maga a naptár/kalendárium elnevezés is a hónapok azon napjaira utal, amelyeken az ókorban a hitelek kifizetése vagy törlesztése, illetve a kamatokat elszámolása esedékes volt: a hónap első napja a „kalenda“, ami fizetési nap volt a római hitelezők és adósok számára.

Hírek az értékpapírszámláról

Az ügyfelek a napokban levelet kapnak a bankoktól. Ezek meghatározott értékpapírok év végi adatait tartalmazzák. Az ügyfeleknek ezekből tisztán látható, hogy az elszámolási számlájukon mekkora összeget könyveltek el jóváírásként vagy terhelésként, illetve a tartott értékpapíroknak mekkora a 2016. december 31-ei értéke.

Elméletileg, ha ezt a legutóbb kiküldött kivonatokkal összehasonlítjuk, akkor megállapítható, hogy a befektetés értéke növekedett, vagy csökkent. Ez persze csak akkor ennyire egyszerű, ha az utolsó kivonat dátuma óta nem történt semmi változás, tehát sem eladás, sem vétel, sem kamat- vagy osztalék kifizetés.

Ha ez mégis megtörtént, akkor már vagy megfelelő képesség szükséges a komplex pénzügyi matematikai képletek kezeléséhez vagy meg kell kérdezni egy pénzügyi tanácsadót, hogy a befektetés valódi hozamát a 2016-os évre, vagy akár más időintervallumra ki lehessen helyesen számolni.

Termékforgalmazók beszámolói

Attól függően, hogy milyen a befektetések jellege, különböző lehetőségei vannak a befektetések összetételéről részletes információkat bekérni. A részvényeknél és kötvényeknél azokra az elemzőkre vannak a befektetők utalva, akik tudnak mérlegeket olvasni és azokon a közgyűléseken vesznek részt, melyeken Önnek, mint részvényesnek is joga van felszólalni.

A magánbefektetők számára indított befektetési alapok esetén rendelkezésre állnak éves és/vagy féléves beszámolók, melyekből egy érdeklődő laikus is tud tájékozódni.

Ezek a beszámolók egyszerűen megtalálhatóak a különböző platformokon vagy az alapkezelők honlapjain.

Az idő és egy tanács

A történelem során a naptárak készítéséért felelős papoknak és asztrológusoknak sokszor jós és próféta szerepe is volt. Ez egy elég veszélyes munka, hiszen a múlt alapján nem lehet közvetlen következtetéseket levonni a jövőről, amit ma már minden jól informált befektető tud.

Még akkor is, ha a piacok fejlődéséről érdekes és néha élvezetes formában lehet spekulálni, óva intjük (újra és újra) attól, hogy vagyonát a túl sok „okos prófécia” alapján kezelje!

Nem kell az előrejelzéseket teljes mértékig elutasítani, de lehet, hogy nagyon nem fognak bejönni.

A spekulációk helyett sokkal tisztább és mindenki számára kézzelfoghatóbb, ha egy megfelelő, személyre szabott portfólió van összeállítva: az Ön életkora, havi bevétele, kötelezettségei, aktuális vagyona, az Ön anyagi- és életcéljai, a kockázattűrő képessége és a rendelkezésre álló idő, ami Önnek dolgozik.

A legjobb, ha ezeket az egyszerű tényeket újra és újra átbeszéljük.

[/cherry_col]

[/cherry_row]

[cherry_row type=”full-width” bg_type=”none” bg_position=”center” bg_repeat=”no-repeat” bg_attachment=”scroll” bg_size=”auto” parallax_speed=”1.5″ parallax_invert=”no” min_height=”300″ speed=”1.5″ invert=”no”]

[cherry_col size_md=”12″ size_xs=”none” size_sm=”none” size_lg=”none” offset_xs=”none” offset_sm=”none” offset_md=”none” offset_lg=”none” pull_xs=”none” pull_sm=”none” pull_md=”none” pull_lg=”none” push_xs=”none” push_sm=”none” push_md=”none” push_lg=”none” collapse=”no” bg_type=”none” bg_position=”center” bg_repeat=”no-repeat” bg_attachment=”scroll” bg_size=”auto”]

[cherry_spacer size=”20″ size_sm=”20″ size_xs=”20″]

[/cherry_col]

[/cherry_row]

[cherry_row type=”full-width” bg_type=”none” bg_position=”center” bg_repeat=”no-repeat” bg_attachment=”scroll” bg_size=”auto” parallax_speed=”1.5″ parallax_invert=”no” min_height=”300″ speed=”1.5″ invert=”no”]

[cherry_col size_md=”12″ size_xs=”none” size_sm=”none” size_lg=”none” offset_xs=”none” offset_sm=”none” offset_md=”none” offset_lg=”none” pull_xs=”none” pull_sm=”none” pull_md=”none” pull_lg=”none” push_xs=”none” push_sm=”none” push_md=”none” push_lg=”none” collapse=”no” bg_type=”none” bg_position=”center” bg_repeat=”no-repeat” bg_attachment=”scroll” bg_size=”auto”]

[cherry_button text=”Meggyőztük? Írjon nekünk!” url=”http://pfspartners.hu/erdekel/” style=”primary” size=”medium” display=”inline” radius=”0″ centered=”no” fluid=”no” fluid_position=”left” icon_position=”left” min_width=”0″ target=”_blank” hover_animation=”fade”]

[/cherry_col]

[/cherry_row]

Szeretnéd, hogy a pénzed tényleg a Te céljaidért dolgozzon?

A PFS befektetési konzultációján segítünk megtalálni az ideális megtakarítási formát, akár meglévő, akár új befektetési lehetőségeket keresel.

A ‘stop loss’ funkciót, mint eszközt, mikor érdemes és mikor nem érdemes használni?

Nagyon sokan kaptak az elmúlt hetekben a biztosító társaságoktól kivonatokat, amelyekben az szerepelt, hogy ahol a ’stop loss’ funkció be volt állítva, akár a tavalyi év folyamán teljes egészében a befektetett pénz pénzpiaci eszközökben volt. Ez a ’stop loss’ funkció azt jelenti, hogy bizonyos veszteség elérésekor kiszállunk a befektetésből. ___________ Beszélgetőpartnerek: Iványi Ildikó, a PFS-Partners

Valóban kockázatmentes most hitelből államkötvényt vásárolni?

Érdekes hívásokat kaptunk. Egy pénzügyi portálon megjelent egy olyan cikk, amely azt sugallja, hogy ha valakinek van egy kis tőkéje és emellé hitelt vesz fel, majd ezekből államkötvényt vásárol, akkor magas hozamokat érhet el, és tulajdonképpen nincsen kockázata. ___________ Beszélgetőpartnerek: Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere János Zsolt, nemzetközi piaci elemző Vitárius Bálint, a

A tőzsde már önmagában spekulál?

A tőzsde spekulál?

Érdekes kérdéssel kereste meg egy ügyfelünk kollégánkat a tőzsde és spekuláció témában. A tőzsdéről azt mondjuk, hogy legalább 3 hónapra előre áraz, tehát ha megveszünk egy részvényt, akkor egy 3 hónappal későbbi állapotnak megfelelő árfolyamon vásárolunk. Ez nem spekuláció? Hogyan viszonyul egymáshoz ennek tekintetében a nem spekulációra felépített portfólió és a részvény? Mi az a

Ismerd meg a szerzőt!

Adámi Mónika

Adámi Mónika

Elkötelezett híve vagyok a pénzügyi tervezésnek. Hiszem, hogy egy pénzügyi tervező valós értéket képvisel az ügyfeleknél hosszútávú együttműködésük során, testreszabott kockázat- és vagyonkezelési megoldások nyújtásával.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban?

2023.03.22.

10:00

Díványbeszélgetés a tőkepiacról

(A gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi szabályzatot és feliratkozol a hírlevélre és eDM-re)