Engedd az inflációt, Nagyapó!

Az ipari társadalmak lakossága egyre idősebb és az infláció nem mozdul. Nem csoda, hogy néhány közgazdász az idősebb nemzedék visszafogott fogyasztási magatartását teszi felelőssé a béna gazdasági növekedésért és a lanyha árdinamikáért. Japán példája kézenfekvően igazolja a „minél több időskorú annál nagyobb deflációs veszély” formulát.

A lakosság kortényezője átlag négy százalékkal befolyásolja az ár alakulását.

De vajon ez így igaz? – Inkább nem. A Nemzetközi Fizetések Bankja (Bank für internationalen Zahlungsausgleich) által nemrégiben készíttetett tanulmány azt mutatja, hogy éppen a fenti tétel ellenkezője lehet igaz: minél több a lakosságon belül a nyugdíjas (és kiskorú), annál erőteljesebb az árdinamika. Több magyarázat is elképzelhető: az egyik közülük, hogy ha a munkaerő létszáma csökken, a bérek emelkednek. Még ha a munkavégzést át is veszi a gép, ez stabilizáló hatással lehet a bérek és fizetések növekedésére. Ha az idősek feloszlatják megtakarításaikat, vagy a nyugdíjbiztosítók fedezeti tartaléka a nyugdíjak kifizetése következtében leapad, a megtakarítási ráta gyorsabban csökken, mint a beruházási kvóta és a kamatok emelkednek. Elsősorban a népgazdasági óriásnak számító Kína tapasztalhatja majd ezt. Politikai tényezők is szerepet játszanak. Az az állam, amely egyre kevesebb jövedelmi adóhoz jut, meg fogja próbálni inflációs impulzussal leépíteni adósságait. E csábítást csakis az idősek politikai súlya korlátozza, ők ugyanis nem kívánják ellenszegülés nélkül végignézni, ahogyan vagyonuk elértéktelenedik.

Fordulóponton?

Ha igaz az, hogy az öregség inflációt gerjeszt, valószínű a fordított következtetés is: az alapjában negyven éve alacsony kamatok nem csak a laza pénzpiac politikából következnek, hanem a munkában állók lakosságon belüli nagy arányának eredménye is. És ez utóbbi a következő évtizedekben folyamatosan csökkenni fog – ennek hatását a svájci kutatók átlag négy százalékra teszik.

©BIS 2015

Magánbefektetőként közvetlenül reagálni a demográfiai megfontolásokra, nos ez a kisebbségek programja. Minden portfolió számára azonban hasznos az ár – és kamatalakulás közötti összefüggések megértése. Lassan véget ér egy korszak, s erre befektetéseik irányának alakításában tekintettel kell lenniük.

Szeretnéd, hogy a pénzed tényleg a Te céljaidért dolgozzon?

A PFS befektetési konzultációján segítünk megtalálni az ideális megtakarítási formát, akár meglévő, akár új befektetési lehetőségeket keresel.

Kell-e tartanunk a bankválságtól? – Díványbeszélgetés 2023.03.22-én

Márciusban minden hétvégére jutott egy hír, ami a pénzpiaccal kapcsolatos rendkívüli eseményről tájékoztatott: Silicon Valley Bank, Signature Bank, Credit Swiss. —————— Beszélgetőpartnerek: Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere János Zsolt, nemzetközi piaci elemző Kozsa Tibor, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere ——————- Kérdése van befektetéseivel kapcsolatban? Jelentkezzen befektetési konzultációra: https://pfspartners.hu/befektetes-megtakaritas/ Érdekli, hogy pénzügyi tervezés szemszögből

A ‘stop loss’ funkciót, mint eszközt, mikor érdemes és mikor nem érdemes használni?

Nagyon sokan kaptak az elmúlt hetekben a biztosító társaságoktól kivonatokat, amelyekben az szerepelt, hogy ahol a ’stop loss’ funkció be volt állítva, akár a tavalyi év folyamán teljes egészében a befektetett pénz pénzpiaci eszközökben volt. Ez a ’stop loss’ funkció azt jelenti, hogy bizonyos veszteség elérésekor kiszállunk a befektetésből. ___________ Beszélgetőpartnerek: Iványi Ildikó, a PFS-Partners

Valóban kockázatmentes most hitelből államkötvényt vásárolni?

Érdekes hívásokat kaptunk. Egy pénzügyi portálon megjelent egy olyan cikk, amely azt sugallja, hogy ha valakinek van egy kis tőkéje és emellé hitelt vesz fel, majd ezekből államkötvényt vásárol, akkor magas hozamokat érhet el, és tulajdonképpen nincsen kockázata. ___________ Beszélgetőpartnerek: Iványi Ildikó, a PFS-Partners pénzügyi tervező partnere János Zsolt, nemzetközi piaci elemző Vitárius Bálint, a

Ismerd meg a szerzőt!

Adámi Mónika

Adámi Mónika

Elkötelezett híve vagyok a pénzügyi tervezésnek. Hiszem, hogy egy pénzügyi tervező valós értéket képvisel az ügyfeleknél hosszútávú együttműködésük során, testreszabott kockázat- és vagyonkezelési megoldások nyújtásával.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban?

2023.03.22.

10:00

Díványbeszélgetés a tőkepiacról

(A gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi szabályzatot és feliratkozol a hírlevélre és eDM-re)